Gündem Haberleri

  Ormancıya komando eğitimi

  Hürriyet Haber
  14.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Orman yangınlarına karşı oluşturulan özel ekipler, komando eğitimi ile zorlu mücadeleye hazır tutuluyor. Çeşitli illerden Antalya'ya gelen söndürme timlerine Osman Çolpak Yangın Eğitim Merkezi'nde eğitim veriliyor.

  29 ildeki orman bölge müdürlüğünde görev yapan ormancılar 50'şer kişilik gruplar halinde Antalya Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Düzlerçamı Osman Çolpak Yangın Eğitim Merkezi'nde yangınla mücadele için mekanik ve teknik eğitim alıyor. Antalya Orman Bölge Müdürü Ali Onur, ormanlık alanlara kurulan turistik tesislerdeki yangınla mücadele ekiplerinin de ücretsiz eğitildiğini söyledi. Orman Bakanlığı tarafından yeni satın alınan 146 modern arazözden 17'sinin Antalya'ya gönderildiğini belirten Onur, ‘‘Yeni gelen araçlarımızın en büyük özelliği yangın anında kendi kendini su ile soğutabilmesi. Yüksek manevra kabiliyetine sahip ve tanesi 45 milyar lira olan araçlarımız yangının tam ortasına kadar girebilecek’’ dedi.

  3.5 TRİLYON

  Antalya'da ormanlık alanların yangına karşı korunması için bu yıl 3.5 trilyon lira ödenek ayrıldığını belirten Onur, şöyle konuştu:

  ‘‘1997'de 61 yangında 2 bin hektarın üzerinde, 1998'de 161 yangında 1300 hektar ormanımız yandı. Bu yıl ise 33 yangında sadece 29 hektar ormanlık alan kül oldu. Şu anda gövdeden su atabilen 2, bir de keşif helikopterimiz var. 22 Temzuz'da TSK'nın medornize ettiği yangın söndürme uçağımız da geldiği zaman hedefimiz yanan alanları 1000 hektarın, hatta 500 hektarın altına çekmek.’’

  BOLU'DA ALARM

  Gelibolu yarımadasında geçen hafta yaşanan yangın felaketi ile yeniden gündeme gelen orman yangınları, yüzde 53'ü ormanlarla kaplı Bolu'yu da alarma geçirdi. Orman Bölge Müdürlüğü, olası yangınlarda görevlendirilmek üzere 202 mevsimlik işçi aldı.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı