Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ’Ormancı’ savaşında ’Gevenes’ çıkmazı

  Cavit AKGÜN, DHA
  13.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme: 12.08.2006 - 21:36

  Muğla'nın ünlü ’Ormancı’ türküsüne konu olan olayın geçtiği Gevenes Köyü’nün adı 1960’lı yıllarda ’Çaybükü’ olarak değiştirildi. Yaklaşık 40 yıl Çaybükü olarak anılan köyde 2004 yılında Muğla Valiliği’nce türküye konu olan olayın geçtiği ’Belen Kahvesi’nin tekrar yapımı gündeme geldi.

  Belen Kahvesi’yle birlikte türküde adı geçen köprü ve değirmen de aslına uygun olarak restore edildi. Restore edilen yapıların Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç tarafından açılışı sırasında köylüler türkünün sözlerinde köyün adının ’Gevenes’ olarak geçtiği belirterek Çaybükü adının ’Gevenes’ ile değiştirilmesini istedi. Bu istek, 1 yıl sonra Muğla İl Özel İdaresi’nde gündeme geldi. Köylülerin değişiklik isteği İl Genel Meclisi’nde tartışmalara neden oldu. Yapılan araştırmalar sonunda Çaybükü Köyü’nün adının yeniden ’Gevenes’ olması oybirliğiyle kararlaştırıldı. Muğla İl Genel Meclisi’nde alınan daha sonra İçişleri Bakanlığı’na gitti. Bakanlıkta yapılan incelemeler sonunda köyün adının ’Gevenes’ olarak değil ’Geven’ olarak değiştirilmesi uygun görüldü. Bakanlığın kararı, geçen hafta Muğla’ya ulaştı. Bakanlıktan gönderilen yazıda, köyün adı ’Geven’ olarak belirtildi. Bakanlığın bu adı uygun görüp, onaylayıp göndermesi Çaybükü Köyü’nde tepkiyle karşılandı. Köy Muhtarı Necati Cezayir, şunları söyledi: "Biz köyün eski adı olan Gevenes’i istemiştik. Bakanlıktan gelen yazı bizi şaşırttı. Köylüler, Bakanlık tarafından uygun görülen ’Geven’ adını kesinlikle kabul etmeyeceklerini söylüyor. Ben de bunun üzerine yetkililere başvurdum. Eğer bizim köyün adı ’Gevenes’ olarak değiştirilmeyecekse biz Çaybükü ismiyle kalmasını istiyoruz."

  ’Geven’ ottan ’es’ rüzgardan

  KÖYE yeniden ’Gevenes’ adının verilmesini isteyen CHP Grup Başkan Vekili ve aynı zamanda emekli kaymakam olan Oğuz Kutsi Akhan, geçmişte köyün isminin neden değiştirildiğinin iyi araştırılmasını isterken, "Geçmişte bazı köy ve belde isimleri Türkçe olmadığı için değiştirildi. Karadeniz Bölgesi’nde kaymakamlık yaptığım dönemde Rumca olan birçok köy adı değişti. Köylüler önce bunu anlayamadı, karşı çıkanlar oldu ancak, sonradan kabul ettiler" dedi. Tartışmalar üzerine Milli Eğitim Kültür Komisyonu Gevenes adının nereden geldiğini araştırdı. Araştırmada bu ismin Rumca olmadığı belirtildi. Gevenes isminin yörede yetişen ’Geven’ adı verilen bir ot türünden geldiği ve buna ’Es’ (esmekten) eki getirilmesinden oluştuğuna kanaat getirildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı