ANKARA HABERLERİ

Ormana oval ofis iddiası

Eray GÖRGÜLÜ
25.02.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Ormancılığın kurumsal hafızası olarak nitelendirilen Orman Genel Müdürlüğü’ne ait 171 yıllık Gazi Yerleşkesi’nin Başbakanlığa devredileceği iddiaları, Türk Tarım Orman-Sen ve Orman Genel Müdürlüğü çalışanları arasında rahatsızlık yarattı.

Eray GÖRGÜLÜ

ORMAN Genel Müdürlüğü’ne ait Söğütözü’ndeki Gazi Yerleşkesi’nin Başbakanlığa devredileceği iddiaları, orman çalışanları arasında dilden dile dolaşırken rahatsızlık yarattı.

Ormancı Meslek, Demokratik Kitle ve Sivil Toplum Örgütleri adı altında toplanan ve Ocak ayında iddiaları Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’na taşıyan sendika ve meslek odaları, henüz bekledikleri kesin yanıtı alamadıkları gerekçesiyle ortak bir bildiri yayınladı.

Odalardan ortak bildiri

“Ormancılığın kurumsal kimliği ve kültürel hafızasının kalbi olan, Orman Genel Müdürlüğü Gazi Yerleşkesi’nin elden çıkarılmasına yönelik gizli ve açık girişimlere dur diyoruz” denilen bildiriye, Türk Tarım Orman-Sen, Türkiye Ormancılar Derneği, Orman Teknikerleri Derneği, Emekli Ormancılar Derneği, Yeşil Türkiye Ormancılar Derneği, Türk Tarım Orman-Sen, Tarım Orkam-Sen, Orman Mühendisleri Odası, Tarım Orman ve Çevre Hak Sendikası ile Türkiye Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği imza koydu.

Öte yandan iddialarla ilgili konuşan Türk Tarım Orman-Sen Genel Sekreteri Yüksel Bilgin, “Türkiye’nin dört bir yanında bin bir zorluklarla temin edilen, Orman Genel Müdürlüğü’ne ait gayrimenkuller üzerine, son yıllarda bir kâbus gibi çöken karabulutlar, hızını daha da artırarak, ormancılığımızın kurumsal kimliği ve kültürel hafızasının kalbi olan Gazi Yerleşkesi üzerinde park etmiştir” dedi.

Bakan araştıracağım dedi

Ocak ayında Çevre Bakanıyla ardından da bakanlık müsteşarıyla görüştüklerini anlatan Bilgin, “Sayın bakan da iddiaları duyduğunu ancak, konuyla ilgili bilgisi olmadığını ve sayın Başbakanla görüştükten sonra bir açıklama yapacağını söylemişti. Ancak, henüz ormancıları rahatlatacak bir açıklama yapılmadı” diyerek, şöyle devam etti:

“Orman Genel Müdürlüğü Gazi Yerleşkesi; SİT alanı olup herhangi bir yeniden yapılanmanın mümkün olamayacağı, Atatürk’ün kurduğu orman çiftliği ile manen ve fiilen özdeşleşmiş olup, ormancılığımızın kurumsal kimliği, kültürel hafızasını temsil eden, 171 yıllık mesleki birikimlerin ülkemiz ve milletimiz yararına kamuoyu ile paylaşıldığı başkentin önemli bir yeşil dokusudur. Geçmişte ve günümüzde Ankaralının sık sık ziyaret ettiği çeşitli ağaç ve bitki türlerinin bulunduğu adeta bir “Botanik Bahçesi” ya da “Arberatum” gibidir.

Cezalandırılıyoruz

Ancak bu yerin Başbakanlığa veya Başbakanlığın istemi üzerine diğer kamu kurum ve kuruluşlarına verilmesi yönünde gizli çalışmaların yapıldığına ilişkin meslek kamuoyumuzu rahatsız eden ciddi duyumlar alınmıştır.
Ormancıların üstün gayretleri sonucunda, Gazi Yerleşkesinin ormancılığa yakışır hale getirilmiş olmasının, bu camiaya teşekkür ve takdir edilme nedeni olması gerekirken, aksine başka kurumlara verilmek istenerek camiamız cezalandırılmaktadır. O nedenle, bizimle beraber aynı kaygıyı taşıdıklarını umduğumuz Orman Genel Müdürlüğü üst düzey yetkililerine diyoruz ki; her ne şekilde olursa olsun, bu yerin verilmesine yönelik yapılan veya yapılacak olan baskılara boyun eğmeyiniz, imza koymayınız, meslektaşlarımızın kemiklerini sızlatacak tasarruflarda bulunmayınız. Mesleğimizin menfaatini şahsi ikballerinizin üstünde tutunuz. Biz Türk Tarım Orman-Sen olarak, tüm bu çabaların önünde durmak için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ormana oval ofis iddiası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:46
  • Guneş
   07:30
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı