Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Orman yangınları için camilerde vaaz verilecek

  Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)
  18 Mayıs 2011 - 15:18Son Güncelleme : 18 Mayıs 2011 - 15:18

  DENİZLİ’de Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu, Vali Yavuz Erkmen başkanlığında toplandı. Havaların ısınmasıyla başlayan orman yangını sezonunda alınacak önlemler komisyon üyeleri tarafından ele alındı. Orman yangınlarının önlenmesi konusunda camilerde vaaz verilmesi kararlaştırıldı.

  Orman Bölge Müdürlüğü Çamlık Tesisleri’nde düzenlenen komisyon toplantısına Vali Yavuz Erkmen, Belediye Başkanı AK Parti’li Osman Zolan, Orman Bölge Müdürü Adem Oklu, Jandarma Komutanı Kurmay Albay Fuat Güney, Emniyet Müdürü Atilla Çınar ve daire müdürleri katıldı. Orman Bölge Müdürü Adem Oklu, alınan tedbirlerle orman yangınlarını en aza indirmeye çalıştıklarını belirterek, Denizli’nin orman yangınlarına müdahale konusunda bölgede örnek bir kent olduğunu söyledi.

  Ormana yakın yerlerde kurdukları yangın söndürme havuzlarının diğer illere de örnek olduğunu ifade eden Oklu, şöyle konuştu:

  "2010 yılında 54 yangında 25 hektar alan yandı. 2009 yılında ise 57 yangında 69 hektar. Yangınların çoğunluğu insanların ihmalinden meydana geliyor. Bazıları ise kasıtlı olarak çıkartılıyor. Oksijen kaynağımız olan ormanları korumak için helikopterlerin kolayca ulaşabileceği yangın havuzları oluşturduk. Şimdiye kadar 145 yangın havuzu yaptık ve 35 daha yapacağız. Havuzlara insanların girmemesi ve can kaybını önlemek için gıda boyası döktük. Ormana yakın köylere de 3’er tonluk yangına müdahale için tanker dağıttık. Yaptığımız çalışmalarla amacımız, yangınları en aza indirmek."

  Vali Yavuz Erkmen ise orman yangınlarını önlemek için sadece resmi kurumlara değil, vatandaşlara büyük görev düştüğünü söyledi. Erkmen, "Araçtan atılan bir sigara izmariti büyük alanların yanmasına neden oluyor. Vatandaşlarımız sıcak havalarda ormanlara karşı daha duyarlı olmalı. Yasak ilan edilen ormanlık alanlara girmemeli ve piknik ateşi yakmamalı" diye konuştu.

  Komisyon toplantısında orman yangınlarına karşı camilerde vaaz verilmesi, 15 Ekim 2011 tarihine kadar havai fişek atılmasının yasaklanması ve istihbarat görevlilerinin kasten yangın çıkarabilecek kişileri takip etmesi kararları alındı.

  Komisyon üyeleri toplantıdan sonra orman yangın işçilerine dağıtılan kıyafetleri ve araçları inceledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı