AFYON HABERLERİ

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:

AA / Ali Kemal Akan
12.12.2014 - 18:41Son Güncelleme :

- "KOBİ'lerde zirai üretim son derece önemlidir" - "Yakın bir gelecekte dünyadaki en önemli sektörlerden biri, kesinlikle inanıyorum, gıda üretimi, arzı ve güvenliği olacaktır. Dolayısıyla buna dönük hazırlık yapmamız lazım" - "İhracatımız, 160 milyar doları yakalayacağa benziyor. 36 milyar dolardan 160 milyar dolara kısa zamanda çıkmak büyük bir hamle. Bundan dolayı sanayici ve iş adamlarımıza, ihracat yapan kuruluşlara, şirketlere teşekkür ediyorum"

AA / Ali Kemal Akan

AFYONKARAHİSAR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerde (KOBİ) zirai üretimin son derece önemli olduğunu belirterek, "Yakın bir gelecekte dünyadaki en önemli sektörlerden biri, kesinlikle inanıyorum, gıda üretimi, arzı ve güvenliği olacaktır. Dolayısıyla buna dönük hazırlık yapmamız lazım" dedi.

Eroğlu, Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfınca (TOSYÖV) Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen "KOBİ'lerin Orta Gelir Tuzağından Kurtarılmasında Orman ve Su Politikaları Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, özellikle orta gelir tuzağından kurtulmada KOBİ'lerin büyük rolü bulunduğunu bildirdi.

KOBİ'lere hükümetin büyük destek verdiğini ve orta gelir tuzağı aşılamazsa 2023 yılı hedeflerinin yakalanmasının mümkün olamayacağını dile getiren Eroğlu, şöyle devam etti:

"Orta gelir tuzağında imalat sanayi yavaşlıyor, üretim azalıyor. Orta gelir tuzağını aşmak için mutlaka üretimi ve ihracatı artırmamız gerekir. Esasen bana göre ekonominin üç temeli var. Birincisi üretim, ikincisi istihdam, üçüncüsü de ihracat. Yani ekonominin üç temel ayağından biri olmadığı takdirde orta gelir tuzağından kurtulamayız. Biz de hükümet olarak bu konuda çok büyük tedbirler aldık. Bir defa dünyada ekonomik kriz var, Türkiye'de bu kriz aşıldı, teğet bile geçmedi. Şu anda Türkiye, dört dörtlük büyümeyle yoluna devam ediyor, devam edecek. Hükümetimiz son zamanlarda ihracatı artırmak için çok önemli adımlar attı. İhracatımız, 160 milyar doları yakalayacağa benziyor. 36 milyar dolardan 160 milyar dolara kısa zamanda çıkmak büyük bir hamle. Bundan dolayı sanayici ve iş adamlarımıza, ihracat yapan kuruluşlara, şirketlere teşekkür ediyorum. Bunu daha da artırmamız gerektiği kanaatindeyim. Bunun bir de finansal açıdan mutlaka desteklenmesi gerekir. İş adamı ve sanayicimizin belini kıran en önemli şey faiz yüküydü. Bu faiz yükünü azaltmak için çok gayret ettik."

- "Mutlaka sulama tesislerini hayata geçirmemiz lazım"

Eroğlu, ticaret erbabı, sanayici ve iş adamlarının, istikrar görmezse yatırım yapmayacağını anlattı.

Türkiye'de bugün siyasi istikrar varsa bunun sonucunun ekonomik istikrar olduğunu bildiren Eroğlu, şunları kaydetti:

"KOBİ'lerde zirai üretim son derece önemlidir. "Yakın bir gelecekte dünyadaki en önemli sektörlerden biri, kesinlikle inanıyorum, gıda üretimi, arzı ve güvenliği olacaktır. Dolayısıyla buna dönük hazırlık yapmamız lazım. Peki ne yapacağız? Türkiye, yarı kurak iklim bölgesinde. O halde mutlaka sulama tesislerini hayata geçirmemiz lazım. Bu konuda çok büyük hamle yaptık. Bugün Türkiye özellikle dünyada 7'nci sıraya yükseldi ama bunda sulamanın büyük bir rolü var. Sulama olunca zirai gelir dört kat ile 14 kat arasında artıyor. Bu yüzden sulamalara, baraj ve göletlere çok büyük önem verdik. Bu kardeşiniz 270 baraj inşa etti. Ayrıca büyük bir seferberlik yaptık, 'Bin Günde Bin Gölet ve Sulaması' diye. Hakikaten kırsal kalkınma için fevkalade faydalı bir yatırımın imzasını attık. Son 60 yılda 461 gölet yapılmışken 'Bin Günde Bin Gölet ve Sulaması' diye ortaya çıktığımız zaman dediler ki 'Bu çok uçuk, hayal, yapılması mümkün değil' ama bütün bölge müdürlüklerini yarıştırdık. Biri de Kıbrıs'ta olmak üzere binbir gölet ve sulaması bu sene sonunda bitiyor. Bununla bir defa, kırsal kalkınma için kırsal alandaki vatandaşların gelir seviyesi artıyor, orada ekilmeyen alanlar ekiliyor ve zirai ürünler artıyor, bu çok önemli. Buna devam edeceğiz. Proje bu sene bitiyor ama ne kadar gölet varsa, sulama ihtiyacı varsa tamamını sulayacağız, bu konuda kararlıyız."

- "KOBİ'lere bakıyoruz, 2023 hedeflerini görüyoruz"

TOSYÖV Başkanı Yalçın Sönmez ise Türkiye'nin, orta gelir kuşağının üst sınırında bulunduğunu dile getirdi.

Yüksek gelir kuşağına geçmek için tarihsel bir hamle yapılması gerektiğine ve 2023 hedeflerinin bunun için konulduğuna işaret eden Sönmez, şöyle konuştu:

"TOSYÖV olarak 2023 hedeflerine bakıyoruz, KOBİ'leri görüyoruz. KOBİ'lere bakıyoruz, 2023 hedeflerini görüyoruz. Bu yaklaşımı çok iddialı bulabilirsiniz ama eğri oturup doğru konuşalım. Türkiye ekonomisinin kalkınma potansiyeli ve gelişme dinamiği KOBİ'lerdedir. TOSYÖV bu nedenle 'Türkiye'yi orta gelir tuzağından çıkarmak için öncelikle KOBİ'leri orta gelir tuzağından kurtarmak gerekir' diyor. KOBİ'lerdeki gizli potansiyeli açığa çıkarmadan orta gelirin üstüne çıkamayız."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Afyon haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Afyon haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  AFYONKARAHİSAR NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:56
  • Guneş
   07:37
  • Öğle
   12:54
  • İkindi
   15:32
  • Akşam
   17:50
  • Yatsı
   19:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı