MANİSA HABERLERİ

Orman Köşklerine Mesir Macunu Yapımında Kullanılan Bitki İsimleri Verildi

IHA
09.07.2015 - 18:17Son Güncelleme :

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI PROF. DR. VEYSEL EROĞLU'NUN TALİMATIYLA SPİL DAĞI MİLLİ PARKI'NDA BULUNAN 42 ADET ORMAN KÖŞKÜNE MESİR MACUNU YAPIMINDA KULLANILAN39 ADET BİTKİ TÜRÜNÜN İSİMLERİ VERİLDİ

IHA

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla Spil Dağı Milli Parkı’nda bulunan 42 adet orman köşküne Mesir Macunu yapımında kullanılan 39 adet bitki türünün isimleri verildi. Diğer 3 orman köşküne de Mesir, Şehzadeler ve Sultan Orman Köşkü isimleri yazılarak kapılarına monte edildi.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Vekili Nurettin Taş isim yazma çalışmalarının tamamlandığı yönünde bilgi verdi.
Şehzadeler şehri Manisa’nın turizmine büyük katkı sağlayacağı ifade edilen Spil Dağı Milli Parkı’nda inşa edilen Orman Köşklerine Mesir Macunu yapımında kullanılan bitki isimleri ile tarihi özelliğine uygun isimler verilmesi büyük bir memnuniyet yarattı.
SPİL DAĞI MİLLİ PARKI
Manisa ili sınırları içindeki bin 200 rakımlı Spil Dağı 1966 yılında ilan edilmiştir. Yüz ölçümü 6 bin 867 hektardır. Karstik yapıda olan Spil Dağı kanyonlara, mağaralara, dolinlere sahiptir. Kızılçam, karaçam, akça ağaç, karaağaç, ardıç, meşe gibi ağaç türleri ile maki florası elemanları milli parkın odunsu bitki türlerini temsil ederler. Otsu bitkilerden 20 kadarı endemiktir. Ünlü Manisa lalesi de milli parkta doğal olarak yetişmektedir. Milli parkta karaca, yaban keçisi, tilki, porsuk, sansar, sincap gibi memeli hayvanlarla; ötücü ve yırtıcı kuşlar ve sürüngenler yaşamaktadır. Serbestçe dolaşan yılkı atları da Spil’e ayrı bir güzellik katmaktadır.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Orman Köşklerine Mesir Macunu Yapımında Kullanılan Bitki İsimleri Verildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Temmuz 2015 tarihinde saat 18 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Orman Köşklerine Mesir Macunu Yapımında Kullanılan Bitki İsimleri Verildi haberi güncellenecektir.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:27
 • Guneş
  08:11
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  15:42
 • Akşam
  17:57
 • Yatsı
  19:30
Sayfa Başı