ORDU HABERLERİ

Orman Bölge Müdürü’nden Vali’ye ziyaret

DHA
26.03.2016 - 14:43Son Güncelleme :

Orman Bölge Müdürü’nden Vali’ye ziyaret

DHA

Nedim KOVAN/ORDU, (DHA) – GİRESUN Orman Bölge Müdürü Celal Pir, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu'nu makamında ziyaret etti.

Giresun Orman Bölge Müdürü Celal Pir’in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali İrfan Balkanlıoğlu, vatandaşların orman ve orman ürünlerinden faydalanarak, gelir sepetinin genişletilmesi gerektiğini söyledi.Ormanlara herkes tarafından sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Vali İrfan Balkanlıoğlu, "Ormanlar devlete ait araziler gibi göründüğü için bazı yerlerde maalesef ormanlarımıza sahip çıkılmıyor. Ormanların, milli varlığımız olduğunu unutmamak gerekiyor. Orman varsa, o memlekette hayat da var demektir. Ormanlar temiz hava sağlamasının yanı sıra erozyonu da önlediği için vatandaşlarımız ‘Benim Ormanım’ demeli ve bu bilinçle hareket etmelidirler" dedi.

Orman sevgisini oluşturmanın yolunun ormandan gelir elde edilmesi ile sağlanacağının altını çizen Vali Balkanlıoğlu, ormanlarda yetiştirilen ceviz, ıhlamur gibi ağaçlar sayesinde, fındığın yanı sıra ek gelir elde edilerek, vatandaşların gelir sepetini çeşitlendirmesi gerektiğini söyledi.

Ormanlarda meyve veren ağaçlarında yetiştirilmesine dikkat çeken Vali Balkanlıoğlu şunları söyledi:

"Vatandaşlarımızda bu bilinci oluşturmanın bir yolu da onların ormandan gelir elde etmesini sağlamaktır. Orman ağacı sayılan, kazanç da getiren birçok ağaç türü vardır. Bunların başında ceviz, kestane ve ıhlamur gibi ağaçlar geliyor. Bölgemiz iklimine en uygun olarak da ceviz ağacının ön plana çıktığını görüyoruz. Biz, memleket olarak baktığımızda fındık ihraç ediyor, ceviz ithal ediyoruz. Cevizi de buralarda yetiştirebiliriz. Bu kapsamda devletimiz ceviz fidanının dikilmesinden, arazinin korunaklı bir hale getirilmesine kadar üzerine düşeni yapıyor. Vatandaşlarımıza sadece bakımını yaptıktan sonra toplayıp satmak kalıyor. Ordu halkının bu cazip tekliften ve imkandan yararlanmasını istiyorum. Mahalle muhtarlarımız, Orman Bölge ve İşletme Müdürlükleri ile temasa geçerek devletimizin sağladığı bu imkandan faydalansınlar. Vatandaşlarımız böylece fındığın dışında gelir sepetini de çeşitlendirmiş olur.”FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ordu haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ordu ilinden Orman Bölge Müdürü’nden Vali’ye ziyaret hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Mart 2016 tarihinde saat 14 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Orman Bölge Müdürü’nden Vali’ye ziyaret haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı