TEKİRDAĞ HABERLERİ

Orion’dan 'Yıldızları Keşfediyoruz' projesi

DHA
11.05.2017 - 16:31Son Güncelleme :
DHA


 

ÇORLU (Tekirdağ),(DHA)- TEKİRDAĞ'ın Çorlu İlçesi'nde bulunan Orion AVM, çocukları uzay bilimleriyle tanıştırmak amacıyla uygulamalı temel astronomi eğitimi düzenliyor. Türkiye’nin önde gelen astronomi profesörlerinden Prof.Dr. Ethem Derman’ın da konuk eğitmen olarak katılacağı 'Yıldızları Keşfediyoruz' projesi 15 Mayıs'ta başlayacak.
 
Trakya’nın ilk alışveriş merkezi Orion, 'Yıldızları Keşfediyoruz' projesi ile gençleri uzay ve astronomi bilimiyle tanıştırıyor. Çorlu Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de desteklediği projenin eğitimleri Çorlu’daki Bedia Süleyman Serpicioğlu Ortaokulu, G.H.V. Aysel Abdullah Öğücü Ortaokulu, Atakent Ortaokulu ve Türkgücü Ortaokulu fen bilgisi öğretmenleri tarafından verilecek. Eğitimin içeriği ve workshop çalışmaları göz önüne alındığında, bu kapsamda bir eğitim Trakya’da ilk kez düzenlenecek. Projenin eğitimleri, projede görev alan fen bilgisi öğretmenleri tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda seçilen 'Orion Yıldızlar Kulübü' öğrencilerine verilecek. Astronomiye meraklı, bu konuda kendini ilerletmek isteyen ve başarı gösteren ortaokul öğrencileri Orion Yıldızlar Kulübü’ne katılmak için başvurabilecekler. Başvuru için Orion’un internet sitesi orionavm.com.tr sayfasındaki formu doldurmak yeterli olacak. Derslerin verimli olabilmesi için eğitim grupları belirli sayıda öğrenciden oluşacak. Bu nedenle katılımcı sayısının sınırlı olduğu proje eğitimlerine, sadece proje komisyonu tarafından seçilen öğrenciler katılabilecek.
 

Çeşitli sebeplerle eğitim programına katılamayan ancak astronomiye ilgi duyan herkes için iki de konferans düzenlenecek. Ülkenin önemli astronomi profesörlerinden biri olan Prof.Dr. Ethem Derman, projenin konuğu olarak 15 ve 16 Mayıs’ta astronomi konferansları verecek.  Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nın katkılarıyla Çorlu TSO Seminer Salonu’nda yapılacak konferanslar saat 17:00’de başlayacak. Projenin uygulama çalışmaları 15-16 Mayıs'ta sSabah ve öğle ayrı ayrı olmak üzere günde iki gruba eğitim verilecek. Fen Bilgisi öğretmenleri Neda Dilber, Ergün Erken, Gökmen Soylak, Erdem Bakkal ve Nurdan Yörük tarafından yapılacak eğitim ve uygulama çalışmaları, uzay, gezegenler, yıldızlar ve genel astronomi bilgileri üzerine olacak. Uygulamalar sırasında öğrenciler gök atlası, galileoskop, ay yüzey aracı ve su roketi atölyelerine katılacaklar. Ayrıca astronomi meraklıları için akıllı telefonlarında kullanılabilecek en iyi uygulamalar hakkında da bilgi verilecek. 

Gün içerisinde teorik eğitim alan öğrenciler gece de yıldız gözlemi yaparak bilgilerini pekiştirecekler.
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tekirdağ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tekirdağ ilinden Orion’dan 'Yıldızları Keşfediyoruz' projesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Mayıs 2017 tarihinde saat 16 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Orion’dan 'Yıldızları Keşfediyoruz' projesi haberi güncellenecektir.

TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:33
 • Guneş
  08:22
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  17:51
 • Yatsı
  19:28
Sayfa Başı