ANKARA HABERLERİ

Orhun yazıtları Anadolu’da kaya tuzunda hayat bulacak

Oğuz DEMİR
22.09.2012 - 00:00Son Güncelleme :

TÜRKSOY üyesi ülkelerden 10 heykeltraş, Çankırı’da bir araya gelerek Bilge Kağan Yazıtı, Kül Tigin Yazıtı, Tonyukuk Yazıtı, Balballar gibi tarihi eserleri kaya tuzuyla şekillendirecek.

Oğuz DEMİR

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), heykeltraşları bir araya getiriyor. 5. Heykeltraşlar Buluşması, Türk dünyasından heykeltraşların katılımıyla 20 Eylül-20 Ekim tarihleri arasında Çankırı’da düzenlenecek.
Dünyanın en zengin kaya tuzu rezervlerine sahip şehirde, TÜRKSOY üyesi ülkelerden 10 sanatçı, Orhun Vadisi’nde yer alan “Bilge Kağan Yazıtı, Kül Tigin Yazıtı, Tonyukuk Yazıtı, Balballar” gibi tarihi eserleri kaya tuzuyla şekillendirerek yeniden canlandıracak. Buluşma ile ilgili TÜRKSOY Genel Merkezi’nde bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Usta eller bir arada

Buluşma ile kardeş halkların sanatçıları arasında yeni köprülerin kurulmasını amaçladıklarını belirten TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Türk Dünyası’nın usta ellerinin bir araya geldiğini söyledi. Heykeltraşların, Türk tarihinin ortak eserlerini kaya tuzuyla yeniden canlandıracaklarını aktaran Kaseinov, “Saf tuz kalıpları usta ellerde işlenirken, TÜRKSOY’un bu faaliyeti ile kardeş halkların sanatçıları arasında yeni köprülerin kurulması en büyük temennimiz” dedi.

Orhun yazıtları Anadolu’da kaya tuzunda hayat bulacak

Bilgilendirme toplantısında Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nden gelen Eliya Kafkas Dans Topluluğu da görsel şölen düzenledi. Topluluğun genç dansçılarının figürleri beğeniyle izlendi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Orhun yazıtları Anadolu’da kaya tuzunda hayat bulacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Eylül 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Orhun yazıtları Anadolu’da kaya tuzunda hayat bulacak haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı