« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Orhun Ene basketbola dönüyor

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Galatasaray Erkek Basketbol Takımı kaptanıyken basketbolu bıraktığını açıklayan Orhun Ene, "dönüş" kararı aldı.

Orhun Ene, Galatasaray Kulübü Başkanı Faruk Süren ile görüştüğünü ve başkanın kendisine erkek takımının durumunun düzeltilmesi için somut adımlar atılacağına dair sözler verdiğini belirterek, "Ben de bu sözler üzerine basketbola dönme kararı aldım" dedi.

Galatasaray Erkek Basketbol Takımı'nın kötü günler geçirdiğini ifade eden Orhun, şunları söyledi:

"Başkan Süren, bana takımın yeni bir yapılanmaya gittiğini söyledi. Bu yapılanma içinde beni de görmek istiyor. Ben de zor dönemiatlatmak için somut adımların atılması gerektiğini bildirdim. Herşeyden önce sağlıklı bir bütçeye sahip olmamız gerekiyor. Daha önceki görüşmelerimde de milli takımda oynamak istediğimi yöneticileresöylemiştim. Onlar da Galatasaray'da da forma giymemi istediler."

"BEN DE İSTEKLERDE BULUNDUM"

Orhun, yöneticilerle yaptığı görüşmelerde kendisinin de bazı isteklerde bulunduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yöneticilerden sezon sonuna kadar takıma maddi ve manevi destekte bulunmalarını istedim. Sezon başında Galatasaray'ın, FIBA'nındüzenlediği organizasyonun dışındaki ULEB içinde yer alması gündeme gelmişti. Ancak yöneticiler, bu organizasyona katılmaktan vazgeçti. ULEB'de yer alırsak gelirlerimiz artar. Bu konuyu ilettim.

Sponsor bulduğumuz takdirde erkek takımının bir bütçesi oluşacak. Geçen sezon ne salon konusunda ne de sponsor konusunda bir çalışma yapılmıştı. Bu konuda da çalışmalar gerçekleştirilecek. Yöneticiler deyeni bir kadronun oluşması için daha somut adım atacaklarını, erkek basketbol takımı için de gereken yatırımları yapacakları sözünü verdiler. Ben de bunlar olduğu takdirde dönebileceğimi söyledim. Yöneticilerden tek isteğim sezon sonuna kadar maddi ve manevi desteklerini bizden esirgememeleridir."

"BIRAKMA KARARIMI ASKIYA ALDIM"

Ene, basketbolu bırakma kararını bir süre için askıya aldığını da bildirdi. Basketbolu bırakma kararını açıkladıktan sonra yoğun bir kamuoyu baskısı altında kaldığını dile getiren Orhun, "Bu tür baskılar milli takımdan da geldi. Dönüş kararımla 2001 Avrupa Basketbol Şampiyonası sonuna kadar basketbola devam edeceğim. Galatasaray yöneticileriyle, bu şampiyonadan sonrasını konuşmadım. Ancak gelecek sezonki duruma göre 1 yıl daha Galatasaray'da forma giyebilirim" diye konuştu.

Ene, uzun süredir basketboldan ayrı kaldığını, bu nedenle çalışmaya ihtiyacı olduğunu da kaydederek, "Gelecek haftadan itibarenantrenmanlara başlayacağım. 10-15 günlük idmana ihtiyacım var. Bu süreiçinde eski formuma kavuşabilirim" diyerek sözlerini tamamladı.


Bunları da Beğenebilirsiniz