Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Orhaneli'deki orman yangını

  A.A
  08.08.2012 - 15:21 | Son Güncelleme: 08.08.2012 - 15:21

  Bursa'nın Orhaneli ilçesine bağlı Erenler köyü mevkisinde devrilen dinamit yüklü kamyonda meydana gelen patlama sonucu çıkan orman yangınının henüz kontrol altına alınamadığı bildirildi.

  Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, gazetecilere yaptığı açıklamada, Erenler köyünün güneyindeki yaklaşık 20 hektarlık karaçam orman sahasında yangının devam ettiğini söyledi.

  Hem karadan hem havadan müdahale ettiklerini belirten Coşkun, şöyle konuştu:

  “5 helikopterimiz 2 uçağımızla ve 12 kadar civar belediyelerden gelen arazözlerle itfaiye araçlarıyla 100 kadar işçiyle müdahale ediyoruz. Köylü vatandaşlar da yardımcı oluyor. Özellikle 2 gündür, Bilecik-Osmaneli'nde yangınımız vardı. Orada 2 patlıcan pişirmek için bir vatandaş 200 hektar ormanın yanmasına vesile oldu. Özellikle bugünlerde istirham ediyoruz, açık alanlarda, orman kenarlarında, orman içerisinde lütfen ateş yakmayın. Sönmemiş sigara atmayın. Yoksa büyük felaketlere yol açabiliriz.”

  Coşkun, bu kez yangının farklı bir nedenden kaynaklandığını, dinamit yüklü bir aracın devrilerek infilak ettiğini, bunun bir kaza olduğunu, ancak yine de her yönüyle orman yangınlarına dikkat etmek gerektiğini vurguladı.
  Yangın bölgesindeki rüzgara dikkati çeken Coşkun, şunları kaydetti:

  “Aldığımız bilgilere göre, rüzgarın şiddeti daha da artacak, onun için birkaç alternatifli çalışıyoruz. Yakın planda çalışıyoruz. Ola ki rüzgar nedeniyle atlama olursa, yukarıdan dozerlerle yangının etrafını çevirmeye çalışacağız. Bu yangınla ilgili ihbar 09.40'ta geldi. 10 dakika içinde müdahale etmeye başladık. İhbardan bu yana da aralıksız çalışıyoruz. Henüz kontrol altına alamadık. Çalışmalarımız devam ediyor.”

  Bu arada, patlamanın ardından etrafa saçılan patlamamış dinamitler, cumhuriyet savcısının talimatıyla jandarma ekipleri tarafından fünyeyle imha edildi.

  Öte yandan olayda yaralanan kamyon sürücüsü Mehmet Ali Şahin, yanında bulunan İrfan Güngör ile yardım için gelen Ali Kaygısız'ın Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildikleri öğrenildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı