Gündem Haberleri

  Orhan Gencebay, Akil İnsanlar Heyeti'nden neden ayrıldığını açıkladı

  Hürriyet Haber
  23.12.2014 - 15:45 | Son Güncelleme:

  Ünlü sanatçı Orhan Gencebay, Akil İnsanlar Heyeti'nden ayrılmasının nedeni olarak sağlık durumunu gösterdi. Gencebay, “Kalbimde ritim bozukluğu var. Stresli olduğumda kalp ritmim yükseliyor. Doktorum stresli olmamı yasakladı” dedi. Gencebay, yeni albümünde çözüm süreci için 'Canım Türkiyem' diye bir bestenin de yer alacağını açıkladı.

  Yeni Şafak'a konuşan Gencebay, “Ben bu görevi almaktan çok memnundum. Fakat sağlığım izin vermediği için “Akil İnsan” heyetinden ayrılmak zorunda kaldım. Kalbimde ritim bozukluğu var. Stresli olduğumda kalp ritmim yükseliyor. Doktorum stresli olmamı yasakladı” dedi.

  2013 yılında çözüm süreci kapsamında Karadeniz bölgesinde görev alan ünlü sanatçı, kendisini eleştirenlere çok üzüldüğünü belirterek, “Aldığım görevden hiç pişman değilim. Akillik benim için onurlu bir görevdir” ifadelerini kullandı.

  Gencebay, şunları söyledi:
  “Barış ülkemizin her katmanı için gerekli. Dil, din, cins, ırk farklılıkları vardır ama ayrılığı yoktur. Barış benim için, var olan bütün etnik ve dini kavganın son bulmasıdır. Binlerce yıldır bu topraklarda yaşayan insanların torunlarıyız. Geleneklerimiz, göreneklerimiz aynı. Büyük ölçüde aynı dili konuşuyoruz. Biz Türk milletiyiz. Bu söylediğimin ırkçılıkla zerre kadar alakası yoktur. Türkiye bir hukuk devletidir. Vatanı bölmemeliyiz”

  ÇÖZÜM SÜRECİ İÇİN BESTE: CANIM TÜRKİYEM

  Bundan sonra siyasetin içinde yer almayacağını ifade eden Gencebay, “Siyasetin içinde değil, yaptığım bestelerle destek olmaya devam edeceğim. Yeni albümümde “Canım Türkiyem” diye bir beste yapıyorum. Bu sürece ve sonraki süreçlere de katkısı olacak. Çünkü bu toprakların birlik ve beraberliğini vurgulamak istiyorum. Bu güne kadar kimseyi ırkı veya inancı yüzünden ayırmadım. Benim bir idealim var o da şu; bu dünya da tek bir lisan konuşsun ve sınırlar kaldırılsın. Ütopya dahi olsa gönlüm bunu istiyor” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı