Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Orhan Aydın: "AKM'ye 2010 yumruğu indi"

  Taner Yener / DHA
  17 Aralık 2009 - 12:43Son Güncelleme : 17 Aralık 2009 - 11:56

  İstanbul Taksim'deki AKM'nin iki yıla yakın süredir açılmaması sebebiyle açıklama yapan Nazım Hikmet Kültür Merkezi Sanat Yöneteni Orhan Aydın, "İstanbul operası, balesi, senfoni, sahipsiz yersiz ve yurtsuz kaldı. Tiyatro bin parçaya bölünmüş. Yani bu 4 kurumun beynine neredeyse devletin, hükümetin 2010 yumruğu inmiştir” dedi.

  İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın AKM ile ilgili uygulamalarına ilişkin kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nde bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Eyüp Muhcu, Kültür Sanat-Sen İstanbul Şube Temsilcisi Tarık Çakır, Nazım Hikmet Kültür Merkezi ile özel tiyatroları temsilen sanat yönetmeni Orhan Aydın, Özer Sanat Konseyi Dönem Sekreteri Canol Kocagöz katıldı. Yapılan ortak basın açıklamasını okuyan Orhan Aydın, Cumhuriyetin simge niteliğindeki kültür yapılarından AKM’nin iki yıla yakın bir süredir kapalı tutulduğunu söyledi. 

  Aydın, AKM'nin yıkılarak yerine kongre ve ticari işlevlerden oluşan kütle yapılmak istendiğini, hukuken olamayacağı anlaşılınca da yenilenmesinin öngörüldüğünü belirterek, şunları söyledi: “AKM'nin yenilenmesi, 2010 AKB (Avrupa Kültür Başkenti) Yasası kapsamına alındı. Ajans yetkilendirildi. Proje ve uygulama ile herhangi bir hazırlık yapılmadan, sanat alanları ve kurumları AKM’den tahliye edildi. İki sanat mevsimi boyunca İstanbullu sanatseverler, etkinliklerden yoksun bırakıldı. Bütün sanat alanları bu anlamda mağdurdur. Üretim ve kültür merkezinden kültür ve sanat bilerek ve isteyerek ötelenmiştir. Seyircisiyle, İstanbullularla, yaratıcılarıyla oturarak bu mağduriyet hemen giderilebilir. Basına yansıyan sayın bakanın ve 2010 ajansı yetkililerinin söylediklerinden anladığımız salonun yıkılması niyetinin olduğudur.

  AKM’yi varoluş amacı dışında bir işlev ve yapılanmaya dönüştürmeyi hedefleyen girişimler üzerine sanatçılar konuyu yargıya taşıdı. Yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Sorunun çözümü için sendika ve oda temsilcileri, ajans temsilcileri ile konunun uzmanlarıyla yapılan toplantıda kapsamlı değerlendirmeler yapıldı. Proje ve uygulamayla süreciyle ilgili mutabakata varıldı. Ancak hala bakanlık ve ajans tarafından hiçbir somut adım atılmaması son derece düşündürücüdür. 2010’un eşiğindeyiz. Biz diyoruz ki AKM bir an önce İstanbullular'a, kültür ve sanata açılmalıdır. Bu yönde somut bir gelişme olana kadar, sanat, kültür ve kentliler olarak AKM’ye yönelik duyarlılığımız, izleme ve etkinliklerimiz sürecek.”

  Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Eyüp Muhcu ise AKM'nin modern kültür yapısı özellikleri bir bütün olarak korunarak restore edilmemesi durumunda, 15 Ocak'ta kitlesel katılımlı basın açıklaması yapacaklarını söyledi.

   

  Orhan Aydın: AKMye 2010 yumruğu indi

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı