Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Örgütten kaçan PKK'lıları aşkları idamdan kurtardı

  Hürriyet Haber
  30 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 30 Aralık 2000 - 00:01

  PKK'nın İran'daki eğitim kampında birbirlerine aşık olan ve daha sonra örgütten kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan Hazal Aksu ile Fadıl Çelik, yargılandıkları Erzurum DGM'de idamdan dönüp 6'şar yıl hapse çarptırıldılar. Pişmanlık Yasası'ndan yararlanan sevgilileri samimi itirafları kurtardı.

  PKK'ya 1993'te katılan Siirtli ‘Medeni’ kod adlı Fadıl Çelik ile Iğdırlı ‘Jiyan’ kod adlı Hazal Aksu, PKK'nın İran'daki Urumiye kampında tanıştılar. Aşık olan PKK'lılar, örgütten kaçmaya karar vererek, 1998 yılının Kasım ayında silahlarıyla birlikte Iğdır'da güvenlik güçlerine teslim oldular.

  Erzurum DGM'de, ‘Silahlı çeteye üye olmak, ülke topraklarından bir kısmında bağımsız ayrı bir devlet kurmak’ suçlarından yargılanan Hazal ile Fadıl, TCK'nın 125'inci maddesi gereğince önce idama çarptırıldılar, ancak mahkemedeki iyi halleri gözönünde bulundurularak cezaları ömür boyu hapse indirildi. Ardından samimi itiraflarıyla Pişmanlık Yasası'ndan yararlanma istemleri İçişleri Bakanlığı tarafından uygun görülen sevgililer, yeniden Erzurum DGM'de yargıç karşısına çıktılar ve cezaları 6'şar yıla indirildi. Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi de bu kararı onayladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı