Gündem Haberleri

  "Örgüt var" "Örgüt yok"

  Selahattin GÜNDAY/İSTANBUL,(DHA)
  26.06.2013 - 13:11 | Son Güncelleme:

  Çeçen cinayetlerini inceleyen terör ve örgüt suçlarına bakan savcılık, dosyayı ‘örgüt yok’ diyerek Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Ancak Bakırköy savcılığı da ‘cinayetler örgüt kapsamında işlenmiş’ gerekçesiyle dosyayı terör savcılığına geri gönderdi.

  İstanbul Zeytinburnu’nda Çeçen direnişçilerin komutanlarından Berg Khazh Musavei ile korumaları Rustam Altemiral ve Zavrbek Amriev’in silahlı saldırı sonucu öldürülmesi üzerine başlatılan soruşturma dosyası ‘örgüt var’ gerekçesiyle terör savcılığına gönderildi.

  16 Eylül 2011 yılında yaşanan cinayetlerle ilgili Terör ve Çete soruşturmalarına bakan savcılık soruşturma başlatmıştı. Yaklaşık 6 ay yürütülen soruşturma sonucunda terör savcılığı, ‘cinayetlerin örgütlü bir yapı tarafından işlendiğinin tespit edilemediği’ gerekçesiyle dosyayı görevsizlik kararı ile, cinayetlerin işlendiği bölgenin savcılığı olan Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na göndermişti.

  Dosyanın gönderildiği Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, incelemesini tamamladı. Bakırköy savcılığı, üç Çeçen’in ölümünün örgüt kapsamında gerçekleştiğini ve bu nedenle soruşturmanın Terör ve çete suçlarına bakmakla yetkili savcılık tarafından yürütülmesi gerektiği belirtti. Görevsizlik ile dosyanın gönderildiği terör savcılığı, dosyayı yeni baştan ele alacak.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı