Organize sanayi bölgelerinde dolum tesisine izin verilmeyecek

Nuray BABACAN / ANKARA
09.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ankara’daki iki organize sanayi sitesinde 20 kişinin ölümüne neden olan patlamalar, OSB’lerdeki denetim ve işletme sorunlarının ele alınmasını sağlayacak. Bu olay, 24-25 Şubat tarihleri arasında Antalya’da yapılacak, “2. Organize Sanayi Bölgeleri Çevre Zirvesinin” önemini arttırdı.

OSB zirvesi toplanacak

Zirveye, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün yanısıra çok sayıda bakan katılacak. Daha önceden planlanan bu toplantının gündeminin OSB’lerin güvenliği, denetimi ve sorunları toplantısına dönüşmesi bekleniyor. Toplantı, organize sanayi bölgelerinin yarattığı çevresel sorunların tartışılmasını amaçlıyor. Toplantıda, farklı oturumlar yapılacak. Oturumlardan birinin konusu da “kimyasalların yönetimi” olacak.

Yeniden yapılanma

Sanayi Bakanlığı uzmanlarının patlamalara ilişkin hazırladığı raporların da toplantıda gündeme gelmesi bekleniyor. İkinci patlamanın gerçekleştiği İvedik Organize Sanayi Sitesi’ndeki işletmede kaçak mazot üretimi yapıldığı iddiaları, denetim zaafiyetini gündeme getirdi. Denetimlerin belediyelere devredilmesi konusunda tartışma başlarken, OSB’lerin yeniden yapılandırılması da sözkonusu olacak.

Bunlar zaten olmamalı

Organize Sanayi Bölgeleri yönetmeliğinin 9’ncu bölümü, bu yerlerde hangi işletmelerin olmayacağını düzenliyor. Buna göre, OSB’lerde, “Rafineriler, gazlaştırma ve sıvılaştırma tesisleri, ham petrol rafinerileri, kömür veya bitümlü şistin sıvılaştırıldığı ve gazlaştırıldığı tesisler, Sıvılaştırılmış petrol gazı dolum ve depolama tesisleri, çimento fabrikaları, beton santralleri, çimento klingeri üreten tesisler, nükleer güç santralleri ile diğer nükleer reaktörler, radyoaktif atıkların depolanması, nükleer yakıtların üretilmesi veya zenginleştirilmesi ile ilgili tesisler, endüstriyel nitelikli, sintine ve benzeri atık suların geri kazanım tesisleri” bulunamıyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı