"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

’Organize işler’ sözü Sabancı’ya yakışmadı

REKABET Kurumu Başkanı Mustafa Parlak aradı, "Size sözüm yok ama" deyip ekledi: "Organize işler sözünü Sabancı Grubu’na yakıştıramadım."

Parlak, Sabancı Holding Çimento Grubu Başkanı Erhan Kamışlı’nın, kendilerine yönelik sözlerini kastediyordu.

Sabancı Grubu’na bağlı ve HeidelbergCement’in de ortak olduğu Akçansa’nın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) açtığı ihalede Ladik Çimento’yu 140 milyon 250 bin dolara almaya hak kazanmış, buna Rekabet Kurulu’nun kararı engel olmuştu.

TMSF, Rekabet Kurulu’ndan gelen "Ladik Çimento’yu Akçansa’ya veremezsiniz" kararı üzerine, fabrikayı 140 milyon dolara ihalenin ikincisi Türkerler İnşaat’a devretmişti.

Kamışlı, Rekabet Kurulu kararını "kendilerine haksızlık" olarak yorumlamış, "Organize işler" sözüyle tepkisini dile getirmişti.

Mustafa Parlak, ikircikliydi: "Erhan Bey’e aynı tonda cevap vermek mümkün ama ne bize, ne Sabancı Grubu’na yakışır. O sözün Sabancı gibi Türkiye’nin medarı iftiharı bir gruba yakışmadığını söylemekle yetineyim."

Parlak
, Erhan Kamışlı’yı Rekabet Kurulu kararını teknik açıdan bir kez daha incelemeye çağırdı: "Eminim çok iyi danışmanları vardır. Ayrıca Sabancı Üniversitesi’nde bu konuyu çok iyi bilen uzmanlar olduğunu yakından biliyorum. Dönüp onlara bir kez daha danışsın..."

Parlak, Rekabet Kurumu ile üst organı olan ve kendisinin başkanlığını yürüttüğü Kurul’un başarısını vurguladı: "Türk Telekom’un yüzde 55’inin Oger Telecom’a devriyle ilgili kararımız OECD’de örnek gösterildi."

Mustafa Parlak
, Sabancı Grubu’nu kızdıran, "Ladik Çimento’yu Akçansa’ya devredemezsiniz" kararının arkasında uyguladıkları "Birlikte hakim durum testi"nin yattığına dikkat çekti. Yani, Rekabet Kurulu bu kararıyla Sabancı Grubu’na, "Ladik Çimento’yu Akçansa alırsa, ortağınız HeidelbergCement’le bölgede hakim durum yaratmış olursunuz" demişti.

Peki Parlak, Sabancı Grubu’nun Rekabet Kurulu kararına karşı Danıştay’da dava açmasına nasıl bakıyordu? Parlak’ın açılan davaya itirazı yoktu: "Verdiğimiz kararların tartışılması bizi mutlu eder. Kararlarımız için yargı yolu açıktır. Yargı kararına saygı duyarız."

Parlak
, çimento ihaleleriyle ilgili kararlarında objektifliği de şöyle örnekledi:

SANKO: Bartın Çimento’yu devralmasına izin verdik, Gaziantep Çimento’yu alamayacağını bildirdik.

SABANCI: Standart Çimento’yu devralmasına izin verdik, Ladik Çimento’ya karşı çıktık.

LİMAK İNŞAAT: "Van Çimento’yu alamaz" dedik, Ergani Çimento’nun yolunu açtık.

Hem Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, hem de Çimento Grubu Başkanı Erhan Kamışlı, Rekabet Kurulu’nun kendilerine haksızlık yaptığını düşünüyor.

Mustafa Parlak ise, Ladik Çimento’yla ilgili kararlarının Avrupa Birliği(AB) ve OECD’de "örnek gösterilmeye aday" olduğunu savunuyor...

Artık son söz Danıştay’ın... Karar adil mi, değil mi Danıştay’da belli olacak...

Fabrikalar Bulgaristan’a kaçıyor, oteller ne yapsın

TÜRKİYE son günlerde tekstil, konfeksiyon ve deri sektöründeki sancıyı tartışıyor, 28 Şubat’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la yapacakları zirveye odaklanıyor... İç içe geçmiş bu sektörler, özellikle "Değerli lira" darbesi yemekten yakınıyor...

Aynı yönde bir ses de turizm sektöründen geliyor. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut, tekstil-konfeksiyon sektöründen bazı işadamlarının fabrikalarını Romanya’ya, Bulgaristan’a, Özbekistan’a taşıdıklarını hatırlatıyor:

"Onlar fabrikaları söküp götürüyor. Oralarda daha ucuza üretim şansı yakalıyor. Peki biz otellerimizi ne yapacağız? Otelleri de kaldırıp Bulgaristan’a Romanya’ya götüremeyiz ya..."

Barut, turizm sektörünün de mevcut döviz kuruyla yaşamasının artık zor olduğunu belirtiyor, özellikle KDV indirimi taleplerine olumlu yanıt alamamaktan yakınıyor: "Avrupa’da Danimarka hariç, yüzde 18’le turizmdeki en yüksek KDV bizde. Rakiplerimizde turizmin KDV’si yüzde 8. Sihirbaz olsak bile bu kurla yaşamamız zor. KDV’yi indirsinler kendimize gelelim."

Turizm sektörü ayrıca İsviçre maçı, Kuş gribi, karikatür krizi, Hamas ziyareti, İran’ın nükleer gücü gibi etkenlerle darbe yiyor...

KDV indirimi onlara "can simidi" olacak gibi görünüyor...
X