« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Organize işler

Hürriyet, Kadıköy Şükrü Saracoğlu Stadı’nın etrafındaki karaborsa operasyonunu adım adım izledi.

Ahmet ERCANLAR
SON GÜNCELLEME

ORGANİZE İŞLER - FOTOGALERİ

Ankaragücü maçı öncesi genel satışa çıkarılan bin bilet, gerçek taraftarın eline geçmeden karaborsacılar tarafından satın alınınca Fenerbahçe Kulübü, Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü ile işbirliğine gitti.

SÜPER Lig’de şampiyonluk yarışında artık son düzlüğe girildi. Ligin bitimine yalnızca 9 gün kaldı. Şampiyonluk düğümü belki de son haftaya kalmadan yarınki maçlardan sonra çözülecek. Takımlarını bu zorlu yarışta yalnız bırakmak istemeyen taraftarları da iç sahadaki son maçları tribünden izlemek için büyük çaba gösteriyor. Yer kısıtlı, talep de kapasitenin birkaç katı olunca devreye her karşılaşma öncesi tanık olduğumuz kişiler giriyor. Yani karaborsacılar...

Fenerbahçe ihbar etti

Fenerbahçe’nin yarınki Ankaragücü maçı öncesi genel satışa çıkarılan bin bilet -50 bin 509 seyirci kapasiteli statta 25 bin kombine satıldı- kısa sürede tükenince o bildik görüntüler bir kez daha sahnelendi. İki gündür Şükrü Saracoğlu Stadı’nın etrafında pusuya yatan karaborsa çetesi bir anda ortaya çıkıp, normal fiyattan aldıkları biletleri, değerlerinin kat kat fazlasıyla satmaya başladı. Bu durumdan haberdar olan F.Bahçe Kulübü, hemen harekete geçip Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü ile temasa geçti.

Polisin zamanında hareketiyle bu yasa dışı olaya karışanlar kısa sürede yakayı ele verdiler. Bakın sistem nasıl işliyor... İşte Hürriyet’in yakından takip ettiği operasyonun dakika dakika ayrıntıları...

Ve operasyon başlıyor

· Saat 10.00: Çete üyeleri bilet satışı için her zamanki yerlerinde toplanıyor. /images/100/0x0/55ea1e3cf018fbb8f86c55fe
· Saat 10.15: F.Bahçe Kulübü’nün ihbarı üzerine iki tane ekip arabası gelip, karaborsacıların olduğu bölgede üst araması ve kimlik kontrolü yapıyor. Bazılarını göz altına alınıyor. Gün boyunca polis orada nöbet bekleyerek karaborsacıların bilet satmasını engelliyor.

İşte dakika dakika operasyon

12 Mayıs Perşembe
· Saat 12.00:  F.Bahçe, A.Gücü maçı için bin bileti satışa sundu. Stadın etrafında büyük bir kalabalık var. Normalde 1 kişi yalnızca 1 bilet alabiliyor. Çete bu sorunu bakın nasıl çözmüş? 25-30 kişilik grup, kalabalığın en önüne geçiyor ve aralarına kimseyi almıyorlar. Bilet alan çete üyeleri, daha sonra kuyruğun arkasına geçiyor. Öndeki grup geçit vermediği için normal taraftara sıra gelmiyor. Böylece bilet alıp kuyruğun arkasına geçen çete üyesine sıra birkaç kez geliyor.
· Saat 15.00:  Çetenin arasından sıyrılıp bilet alma mutluluğuna erişen gerçek taraftarlar, bileti öpüp başına koyuyor ve bağırıyor; “Allahım inanamıyorum!” Ancak bu sevinç birkaç kişiyle sınırlı kalıyor. Ve görevliler bağırıyor; “Dağılın, bilet kalmadı.” Kalabalık içerisinde sıranın gelmesi için boşuna bekleyenler isyan ediyor.
· Saat 16.00:  Bilet kuyruğunun önünde barikat kurup, başkalarının almasını engelleyen 25 kişilik grup bilet alma işini tamamlamıştır artık. Şimdi iş başı yapma zamanıdır. Stadın önünde toplanıp görev dağılımı yapılıyor. Çete üyelerinin her biri duracakları yeri ve köşeleri belirliyor.

Sistem tıkır tıkır işliyor

· Saat 16.15:  Bu grubunun karaborsacı olduğu kısa sürede anlaşılıyor. İnternetten ayırttıkları biletleri, Biletix gişesinden teslim almaya gelen kişilerin etrafı bir anda sarılıyor. Çete üyeleri, o biletlere de sulanıyorlar.
· Saat 16.20:  Ve ilk müşteri geliyor.  Bilet almak isteyen kişi ile önce arabanın kapısında pazarlık yapılıyor. Anlaşma sağlanınca karaborsacı arabaya binerek biletleri elinde bulunduran patronunun yanına götürüyor.
· Saat 16.27:  Yeni bir müşteri daha beliriyor. Arabanın önünde pazarlık yapılıyor ve müşterinin arabasına binilerek biletleri elinde tutan çete liderinin yanına gidiliyor.
· Saat 16.45:  Çetenin lideri etrafı kolaçan ediyor. Her türlü tehlikeye karşılık elemanlarını kontrol altında tutuyor. Herkesin durması gerektiği yeri gösteriyor. Ancak polis göz açtırmıyor.

TRİBÜN NORMAL DEĞER KARABORSA
Kale arkası  44 TL  250 TL
Maraton-Fenerium Üst 75 TL 350 TL
Sarı ve Lacivert Tribün 100 TL 500 TL
Maraton-Fenerium Alt 130 TL 400-1000 TL

F.BAHÇE Şükrü Saracoğlu Stadı’nın kapasitesi 50 bin 509. Bunun 25 bini kombine olduğu için kulüp, sponsorlara verilen biletleri çıkarınca yaklaşık 20 bin bileti satışa sundu. Ancak, takımlarının şampiyonluk yarışındaki son iç saha maçı olması nedeniyle taraftarların talebi bir hayli yüksek. Yetkililer, kendilerine 150 bin bilet talebi geldiği için bir hayli zorlandıklarını ifade ettiler.
44 TL’lik bilet 250 TL’ye fırladı
Peki Kadıköy’de satışa sunulan biletler karaborsada kaça satılıyor?  Çarpıcı bir örnek... 44 TL’lik kale arkası biletleri karaborsada 250 liraya kadar alıcı bulabiliyor. Koltuklar değerlerine göre karaborsada katlanıyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz