ANKARA HABERLERİ

Organik ürün çok pahalı nasıl alalım?

Hürriyet Haber
05.08.2012 - 15:40Son Güncelleme : 05.08.2012 - 15:48
Hürriyet Haber

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na organik ürünlerle ilgili yapılan şikayetlerin başında pahalılık gelirken, ürünün organik olduğunun nasıl anlaşılacağı en fazla yöneltilen soru oldu.
A muhabirinin Bakanlık yetkililerinden aldığı bilgiye göre, organik ürünler hakkında yeterince fikir sahibi olmayan tüketiciler, bu konuda Bakanlığa başvuruyor.
Vatandaşlar en çok organik ürün fiyatlarının pahalı olması nedeniyle şikayette bulunurken, organik ürünün, özel kontrollü ve sertifikalı bir üretim sistemi olması nedeniyle belli bir maliyeti bulunduğu, bunun da ürün fiyatına yansıdığı belirtiliyor.
Vatandaşlar, bakanlığa en fazla, ürünün organik olduğunu nasıl anlayacağını soruyor.
Buna göre, organik tarım; kontrollü ve sertifikalı bir üretim sistemi olarak tanımlanıyor.
Ürünün etiket bilgilerinde ürünün kime ait olduğu belirtilirken, yurt içinde üretilerek pazarlanan organik ürünlerin üzerinde organik ürün logosu kullanılıyor.
Ambalajlı ürünlerde yönetmeliğin adı, yetkilendirilmiş kuruluşun adı, logosu, kod numarası, organik ürün logosu ve ürün sertifika numarasının bulunması gerekiyor. Tüketicinin, dökme olarak satılan sebze meyve başta olmak üzere alacağı ürünün sertifikasını sormaları öneriliyor.
 
Değilse 10 bin lira para cezası
 
Bakanlık yetkilileri, organik ürün adı altında yayınlanan reklamlara standart getirildiğini belirterek, organik tarımla ilgili ayda en az 30 dakika eğitici yayın yapılması gerektiğini açıkladı.
Bakanlığın sorunları ortadan kaldırmak amacıyla ulusal televizyonlarda yayınlanacak şekilde “kamu spotu” çalışması yaptığını dile getiren yetkililer, ürünlerini organik olmadığı halde, organik gibi göstererek satan kişi veya şirketlere de 10 bin lira para cezası uygulandığını bildirdi.
 
 Payı yüzde 3'e çıkarılacak
 

 Yetkililer, her geçen gün üretimi ve tüketimi büyüyen organik ürünlerle ilgili projeler hakkında da bilgi verdi.
 Buna göre, toplam tarım alanları içerisinde organik tarımın payının yüzde 3'e çıkarılması hedefleniyor.
 Ayrıca, organik tarımda eylem planı oluşturulması ve yürütülmesi, organik tarım mevzuatının uluslararası mevzuatlarla uyumlu hale getirilmesi, organik tarımın yaygınlaştırılmasına yönelik yurt içi ve yurt dışı proje hazırlanması, organik tarım konusunda faaliyet yürüten üretici, işletmeci ve pazarlamacılara yönelik eğitimler düzenlenmesi, organik tarımda tüketici bilincini oluşturmak üzere eğitim yayım faaliyetleri yürütülmesi planlanıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Organik ürün çok pahalı nasıl alalım? hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ağustos 2012 tarihinde saat 15 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Organik ürün çok pahalı nasıl alalım? haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:47
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:20
  • Akşam
   18:58
  • Yatsı
   20:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı