DİYARBAKIR HABERLERİ

Organik Tarımın Startı Lice’de Verildi

IHA
28.10.2015 - 13:19Son Güncelleme :

DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ALIŞAGELMİŞ TARIMIN İNSAN SAĞLIĞINA VE ÇEVREYE VERDİĞİ ZARARI EN AZA İNDİRECEK, ORGANİK TARIMI GELİŞTİRECEK ÇALIŞMALARIN STARTINI LİCE’DEN VERDİ.

IHA

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, alışagelmiş tarımın insan sağlığına ve çevreye verdiği zararı en aza indirecek, organik tarımı geliştirecek çalışmaların startını Lice’den verdi.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığı, organik tarımı desteklemek ve yaygınlaştırmak amacıyla Lice’de 7 Ekim’den bu yana sürdürdüğü çalışmaların ilk etabını tamamladı. Duralan ve Duru mahallesinin kırsal alanlarında topraktan numune alma işlemini tamamlayan Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığı ekipleri, Lice’nin 21 mahallesinin 3 bin 400 dönümlük kırsal arazisinde 320 farklı yerden toprak numunesi aldı. İstanbul Yeditepe Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Fakültesi ARGE Merkezi Laboratuvarı’na gönderilen numunelerin analiz sonuçlarının olumlu çıkmasının ardından Lice’de çalışmalara başlanacak. İlk etapta tek yıllık bitkiler ekilecek, ardından meyve yetiştiriciliği için çalışma yürütülecek.
“2016’TA İLK ÖRNEK ÇALIŞMA YAPILACAK”
Konuya ilişkin bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığı Proje Koordinatörü Menaf Şeker, bölgede konvansiyonel tarımın yapıldığını, bu nedenle toprağın doğallığının bozulduğunu ve ortaya çıkan ürünün sağlıklı olmadığını dile getirdi. Büyükşehir Belediyesi olarak Lice’de organik tarımla ilgili bir proje geliştirdiklerini belirten Şeker, projeyi Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Lice Belediyesi’yle birlikte yürüttüklerini ifade etti. Organik tarım yapmanın mümkün olduğunu ve yapılacak bu tarımla üreticinin gelirlerini artırmayı düşündüklerini söyleyen Şeker, projeyle birlikte tüketiciye de sağlıklı ürünleri ulaştıracaklarını kaydetti. Projenin birinci hedefinin tarım arazilerinden toprak numunesi alınarak tamamlandığını vurgulayan Şeker, “Bu alınan numune toprakların analizleri yapılacak. Ardından uygun olan arazilerin seçimi ve hedef çiftçiler belirlenecek” dedi.
Projenin ikinci hedefinin organik tarım yapılacak alanlarda üretim planlama süreçleri olduğunun bilgisini veren Şeker, üçüncü ve dördüncü hedefinin organik tarım yapacak çiftçiye yönelik teknik eğitimler, geziler ve il genelini kapsayan konferanslar düzenlemek olduğunu kaydetti. 2016 yılında 50 dekarlık alanda örnek organik tarım uygulaması yapmanın projenin son hedefi olduğunu vurgulayan Şeker, “Çıkacak sonuçlar doğrultusunda il genelinde belediyemiz organik tarım ile ilgili yeni stratejilerini ve politikalarını belirleme şansı yakalayacak” diye konuştu.
“ORGANİK TARIMA GEÇİŞ ÜÇ YILI BULUYOR”
Tarım alanlarında şu anki mevcut durumun devam etmesi durumunda birçok tarım alanının üretim dışı kalacağına dikkat çeken Şeker, bu duruma muhakkak müdahale edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Geliştirilen projeyle yerel yönetimlerin bu duruma müdahale ettiğini söyleyen Şeker, ilk etapta numuneye gönderdikleri toprakların sonucuna göre hareket edeceklerini, ardından organik tarım yapılacak yerlerde hemen üretime geçeceklerini belirtti. Şeker, “Konvansiyonel üretimden organik tarıma geçiş yaklaşık 3 yılı buluyor. Yani biz bu projeyle uygun olmayan arazilerde üçüncü yılda organik tarıma geçebileceğiz” dedi.
“ORGANİK ÜRÜN PAZARI KURULACAK”
Yapılacak çalışmayla organik tarıma uygun ve uygun olmayan arazilerin haritalarının ortaya çıkacağına işaret eden Şeker, üretim sonucunda elde edilen ürünlerin pazarlanması için Lice’de tamamen organik ürünlerin satıldığı bir pazar kuracaklarını ifade etti. Şeker, Diyarbakır merkezde de bir organik ürün pazarı açacaklarını, üretilen ürünlerin doğrudan bu pazarlarda satışının yapılacağını sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Organik Tarımın Startı Lice’de Verildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ekim 2015 tarihinde saat 13 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Organik Tarımın Startı Lice’de Verildi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı