ANKARA HABERLERİ

Organik Tarım İçin Solucan Gübresi Üretiyorlar

IHA
14.10.2015 - 11:09Son Güncelleme :
IHA

İnternetten gelecek vaat eden işleri araştıran 3 kafadar girişimci Ankara’nın Kazan ilçesinde solucan gübresi üretimine başladı.
Kiraladıkları 300 metrekarelik tavuk besi çiftliğinde hobi olarak işe başlayan 3 genç girişimci, şimdilik 1 milyon Kırmızı California Solucanıyla aylık 4 ton gübre elde etmeyi başardı. Genç girişimcilerin, hedefleri ise hobiyi ticarete dönüştürerek yurt dışına ihracat yapmak. Kazan’da sayıları 7’ye ulaşan ve şimdilik hobi olarak üretim yapan girişimciler, hazırladıkları bir proje ile de ilçedeki halk pazarı atıklarını solucan yemi olarak kullanıp geri dönüşüme katmayı planlıyor.
Toprağı kimyasallardan temizleyerek tamir eden solucanlar, bitki verimini en az yüzde 30-40 artırıyor, su ihtiyacını yüzde 30 azaltıyor, sebze ve meyvelerin tatlarını geri veriyor. Adına toprak merhemi adını verdikleri solucan gübresi önce kurutuluyor, ardından parçalanıp elendikten sonra çuvallanıp satışa hazır hale geliyor.
SOLUCANLARA YEM OLARAK BÜYÜKBAŞ HAYVAN GÜBRESİ VERİYORLAR
Girişimcilerden Vedat Taşbaşı hobi olarak başladıkları solucan gübresi üretiminin kendilerine manevi bir misyon da yüklediğini belirterek, ‘’Amacımız tabii ki para kazanmaktı ama gördük ki bu iş bize manevi bir misyon yüklüyor. Çocuklarımıza daha sağlıklı bir dünya, daha sağlıklı topraklar bırakmak için solucan gübresi yetiştiriciliği çok önemli bir görev. İnsanlar solucan gübresi deyince aa solucan gübresini nasıl elde ediyorsunuz, solucanları mı öldürüyorsunuz gibi tepki veriyorlardı. Solucan gübresi solucanın dışkısından elde edilen bir gübre. Hatta insanlar bahçemde toprağımda çok solucan var bu solucanları ne yapacağım nasıl öldürebilirim diye bize gelen insanlar var. Biz bu insanlara her zaman şunu söylüyoruz. Lütfen sakın solucanlarınıza dokunmayın onlar sizin toprağınızın geleceği, onlar sizin çocuklarınıza bırakacağınız toprağın daha kaliteli, daha sağlıklı olması için en büyük güvence en büyük teminat. Onlar toprağın sigortası lütfen o solucanlara dokunmayın ’’ dedi.
Kendisi aynı zamanda bir biyolog olan girişimcilerden Osman Tırpan da insanların topraktan daha yüksek verim elde etmek için kimyasal gübre kullanıyor. Kimyasal gübre hiçbir zaman doğada kaybolmaz. Bir şekilde yine insana geri dönüyor. Ama doğal gübrenin en büyük avantajı size hem verimi artırırken doğal bir beslenme yolu kazandırıyor. Biz solucan gübresine toprak merhemi demekteyiz. Çünkü toprağı tamir ediyor ve verimli hale getiriyor’’ şeklinde konuştu.
Bunca faydasına rağmen solucan gübresinin Türkiye’de yeterince bilinmediğine vurgu yapan Biyolog Osman Tırpan ise şunları kaydetti:
“Ülkemizde şu anda yeterli düzeyde bilinmiyor. Amerika’da 1952 yılından beri kullanılmaktadır. Düşününki İsrail solucan gübresiyle çölü tarıma açmaktadır. Gene bu gün Rusya’ya baktığımız zaman Çernobil gibi nükleer santrallerin topraklarını solucan gübresiyle tarıma açmaktadır. Düşünün ki Rusya gibi bu kadar soğuk bir ülkede dahi solucan gübresi üretimi yapılıp da ve bu üretimle sonuç elde ediliyorsa, bizim ülkemiz bu noktada mükemmel bir noktadadır.
Bir avantajı da yediğiniz meyvenin, sebzenin tadını alıyorsunuz. En çok ne duyuyoruz halkımızdan Domates alıyorum saman gibi. Bunu çok duymaktayız biliyorsunuz. İşte bunların en büyük sebebi kimyasal gübre kullanmaktan kaynaklanmaktadır. Ama eğer siz buna yüzde 100 organik solucan gübresi kullanırsanız gerçek biber tadı, domates tadı biber tadı alabiliyorsunuz.
Solucanlar toprağı sadece havalandırır diye biliyorduk. Ama gördük ki solucanlar sadece toprağı havalandırmıyorlar, toprağı kimyasallardan arındırıyorlar. Verim kalitesi düşmüş toprağı tekrar kullanılır hale getiriyorlar. Bitkilere daha faydalı gübre üretiyorlar.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Organik Tarım İçin Solucan Gübresi Üretiyorlar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Ekim 2015 tarihinde saat 11 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Organik Tarım İçin Solucan Gübresi Üretiyorlar haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

09 Mart 2018, Cuma
 • İmsak
  05:41
 • Guneş
  07:03
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  16:19
 • Akşam
  18:55
 • Yatsı
  20:13
Sayfa Başı