ANKARA HABERLERİ

Organik ranta dikkat!

Murat YILMAZ
30 Mayıs 2017 - 16:23Son Güncelleme : 31 Mayıs 2017 - 09:17

Organik ürün pazarının bazı kişilerce rant kapısı olarak görüldüğüne dikkat çeken Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Yıldız, “Her organik denen ürün organik değil” diyerek tüketicileri uyardı.

Murat YILMAZ

Organik ürünlere yönelik kontrol ve denetim mekanizmasının iyi çalışması gerektiğine dikkat çeken Yıldız, şunları söyledi:
“Organik ürünlerin satışının yapıldığı yerlere baktığınız zaman adı üstünde organik pazar, sertifikasız ürünün girmemesi lazım. Ama ‘bunu köyden aldım getirdim’ diyenlerin olma ihtimali de yüksek. Bu nedenle her organik denen ürün organik değil. Bugün 10 kişiye sorsak organik dendiği zaman doğal ürün olarak anlayacak. Sertifikayı, logoyu, sistemi çoğu bilemiyor. Köyde yetiştirilmiş denildiğinde alabiliyor. Kavramı insanlara tanıtmak ve bilinçlendirmek lazım. Mesela ben alışverişimi yapmaya gittiğimde bazı satıcılar ‘organik’ diye bağırıyor. Sertifikasını göster dediğimde ‘ne sertifikası abi köyden getirdik’ diyor.

SERTİFİKASINI MUTLAKA SORUN

Tüketiciler organik ürün alırken arka planını, yani üretim şartlarını ve sertifikasını mutlaka sorsunlar. Organik diye kaçak ürün de olabilir. Kaçak olma riskini düşürmek için kontrol mekanizması iyi çalışmalı. Örneğin adam domates yetiştiriyor sertifikası da var. Ama bu ‘iyi gidiyor’ diyerek 100 kilonun yanına bir 100 kiloyu da köyden başka birinden alıp getirse bunu kim bilebilecek. Organik ürün yönetmeliğinde yasal boşluklar var. Bunu herkese yaymak tabi doğru değil, hakkıyla bu işi yapanlar da var. Denetim yeterli değil. Organik tarımda üç dört kat daha fazla fiyat olması birilerinin gözünü de kamaştırıyor. Denetim ve ceza mekanizmasının daha iyi çalışması lazım. İbretlik ceza verildiği zaman insanlar buna rant kapısı olarak bakmazlar.”

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Organik ranta dikkat! hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mayıs 2017 tarihinde saat 16 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Organik ranta dikkat! haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:08
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:47
  • Yatsı
   21:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı