TEKİRDAĞ HABERLERİ

Organik Pekmezler Tekirdağ’da Kaynamaya Başladı

IHA
14.09.2015 - 10:51Son Güncelleme :
IHA

Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, enstitüye ait bağlardan topladığı üzümlerden pekmez yapmaya başladı.
Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü kendisine ait 500 dönümlük bağda uyguladığı Ar-Ge çalışmalarıyla üzüm üreticilerine örnek oluyor. Ar-Ge çalışmaları kapsamında enstitünün bağlarından toplanan üzümler geleneksel yöntemlerle kazanlarda kaynatılarak pekmez haline geliyor. Yaptıkları üretimleri vatandaşların gelip görmelerini, örnek almalarını istediklerini söyleyen Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Gıda Teknolojileri Bölüm Başkanı Mehmet Gürcü, "Bizim buradaki çalışmalarımız küçük şekilde devam ederken bu işlerin Ar-Ge düzeyine daha çok ilgileniyor. Yaptığımız üretimlerde buraya gelen işletmelerin gelip görmelerini örnek almalarını istiyoruz. Ürünü tatması bizlerden de teknik olarak bilgileri alması için yapıyoruz. Şu anda geleneksel pekmez kaynatım alanındasınız. Üzümlerimiz arazide olgunlaştığı zaman hasat edilip işletmemize getiriliyor makinelerimizde bunların sapları ayıklanıyor, taneler patlatılıyor daha sonra da presleme suretiyle de üzüm şırasını elde ediyoruz. Üzüm şırası elde edildikten sonra pekmez toprağı dediğimiz şeyin muadilini katıyoruz. Kalsiyum karbonat kullanıyoruz ve şıranın tatlanmasını sağlıyoruz. Bir gece bu şekilde bekledikten sonra tortuları dibe çöküyor. Ertesi sabah filtreden bu ürünü geçirerek koyulaştırmak için kazanlarda kaynatmaya başlıyoruz. Odun ateşinde yapıyoruz. Sürekli bunu biri karıştırıyor ki herhangi bir yanma veya dibine tutma olmasın diye. Yaklaşık kazanlarda beş saat kaynayan üzüm şırası konsantre hale geliyor pekmez oluyor" dedi.
"VÜCUDA HIZLI BİR ŞEKİLDE ENERJİ SAĞLIYOR"
Odun ateşinde kaynayan pekmezin doğal şifa kaynağı olduğunu belirten Gürcü, pekmezin hızla kana karıştığı için vücuda enerji sağladığını vurgulayarak, "Başlıca faydası hızlı bir şekilde enerji sağlıyor vücuda. Glikoz üzümde yüksek oranda mevcut olduğu için direk kana karışma özelliği var. Suyu uçtuğu için mineral maddesi konsantre hale geliyor. Bu maddeler yüksek içeriğe sahip özellikle demir, kalsiyum, magnezyum maddeler bakımından zengindir. Antioksidan kaynağı var son yıllarda keşfedilen bir özellik. Atalarımız boşuna keşfetmemişler" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tekirdağ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tekirdağ ilinden Organik Pekmezler Tekirdağ’da Kaynamaya Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Eylül 2015 tarihinde saat 10 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Organik Pekmezler Tekirdağ’da Kaynamaya Başladı haberi güncellenecektir.

TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ

19 Ocak 2018, Cuma
 • İmsak
  06:54
 • Guneş
  08:24
 • Öğle
  13:27
 • İkindi
  15:55
 • Akşam
  18:17
 • Yatsı
  19:41
Sayfa Başı