"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Organik pazarlar özenle korunmalı

AYRANCI organik pazarıyla ilgili bazı problemlerden bahsetmek istiyorum.

Pazarda son birkaç haftadır bazı olumsuz değişimler var. Pazara, herhangi bir organik ürün yetiştirme belgesi olmayan kişiler de doğal ürün başlığı altında dahil olmaya başladı. Bu doğal ürünler kavramının bir tür pazarlama aldatmacası olduğunu bilinçli tüketiciler zaten bilirler, ama organik pazar olarak lanse edilen bir yere hangi ürünlerin girip giremeyeceğinin kuralları vardır ve birçok Avrupa ülkesinde kesin yasalarla da sınırlanmıştır.
Bizim Ayrancı pazarımız uzun süredir oldukça iyi gitmesine rağmen son dönemde esnafla sohbetlerimden de anladığım kadarıyla, (pazar esnafının da şikayetçi olduğu ama birşey yapamadığı) bazı yaptırımlara maruz kalıyor. Eskiden pazara her gittiğimde belediyenin denetim görevlilerini görürdüm, son seferlerde onları da göremedim. Pekçok kişi için dürüst gelir kaynağı olan, hepimizin iç huzuruyla yiyecek temin edebildiğimiz organik pazarların çok daha özenle korunması ve takibi gerekir diye düşünüyorum.
Dr. Aslıhan KÖKSOY

Zülfü Tigrel asfaltını gördünüz mü?
 
ORAN Zülfü Tigrel Caddesi sakinleri yazıyor:
Caddede asfalt çalışması tamamlanmadı. Geçen kış aylarca süren, mahalle halkını çileden çıkaran doğalgaz boru yenilemesinden sonra Rafet Canıtez Caddesi düzgün bir şekilde asfaltlandı, fakat o caddeden daha işlek olan Zülfü Tigrel Caddesi’nde bu çalışma yapılmadı. Caddede rögar kapakları yüksek, yol son derece engebeli, kalitesiz bir eski asfaltla kaplı. Diğer taraf yapıldı, burası neden bırakıldı anlamış değiliz.
Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden cevap bekliyoruz..

Bu otobüste sinir oldum

ANKARA’da aile hekimi olarak çalışmaktayım. Uzun süredir tatile giderken otobüs hizmeti almamıştım. Bu sene Antalya Side tarafında bir otelde rezervasyon yaptırdım ve ulaşım için otobüs biletimi Ulusoy Eryaman Şubesinden alırken, Söğütözü garajından binip inebileceğim söylendiği halde, AŞTİ’den aldı ve Bıraktı.
Gece 11.45’de kalkan otobüse Söğütözü’nden AŞTİ’ye taksiyle 10 dakikada zor yetiştim ve sinir oldum. Yol boyunca otobüs içinde hizmetler çok kötüydü ve dönerken de otobüsün koltukları bozuktu, hiçbir hizmet alamadım, çalışanlar kabaydı. Ulusoy yönetiminin bundan haberi olsun diye yazıyorum.
Mine BERKE

İncek Bulvarı’na gereksiz yenileme

2006’dan beri İncek’te oturuyorum. İncek Bulvarı’nı Anayasa Mahkemesi’nden çevre yoluna bağlayan güzergahın asfaltı kazılıp yeni asfalt yapılıyor.
İncek Bulvarı asfaltının yenilenmeye ihtiyacı yok.
Vergi ödeyen bir yurttaş olarak bu yerinde olmayan uygulamanın bedelini ödemek beni rahatsız ediyor.
S. Y.

Biliyor musunuz

TMMOB Çevre Mühendislerinin sitesinde, Veysel Eroğlu’nun Ankara’nın musluk suyunun temiz olduğunu ve ölçümlerin yapıldığını belirtmesine karşın,
Bakanlık merkez binasında, taşra teşkilatlarında ve bağlı kurumlarda damanaca su kullanıldığı haberinin yeraldığını ve “Neden damanaca kullanılıyor”
sorusunun yeraldığını...

 

X