Ege Haberleri

  Organik kozmetikle dünya güzelleşecek

  Burcu TANER, (DHA)
  24.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ORGANİK kozmetik sektörünün belkemiğini oluşturan bitkileri yurtdışına düşük katma değerle satmakla yetinmek istemeyen girişimciler, “kekiği değil, kekik kremini” dünya ile buluşturmak için kolları sıvadı.

  Dünyada ve Türkiye’de gittikçe talebi artan organik kozmetik ürünleri Fransa’dan ithal ederek satışa sunan Florame Türkiye Genel Müdürü Fatma Özgün Apaydın, insan ve çevre sağlığı önem kazandıkça bilinçli tüketicilerin organik ürünleri tercih ettiğini vurguladı. Ürünlerini internet üzerinden ve eczanelerde satışa sunduklarını anlatan Apaydın, organik kozmetikte tüm üretim aşamalarının Türkiye’de gerçekleşmesi için destek istedi.

  Kozmetik sektörünün hammaddesi olan yağların üretiminin önemine dikkat çeken Apaydın, “Şu anda Avrupa’daki bitkilerin çoğu Türkiye’den gidiyor. Ancak Türkiye’den hammadde olarak ihraç edildiği için ek bir katma değer yaratmıyor. Örneğin kekiği organik de üretseniz satılacak fiyat belli. Ancak organik kekik yağı ile krem üretirseniz asıl ekonomik değer o zaman ortaya çıkar. Yani sadece bitki değil, kremini de satmamız gerekiyor. Elimizdeki bitkisel zenginliği katma değere dönüştürmek istiyoruz. Firma olarak temel amacımız bu” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı