DÜZCE HABERLERİ

Organik Gıda Üretimi İçin Çalışıyorlar

IHA
07.07.2015 - 10:14Son Güncelleme : 07.07.2015 - 10:15

YEREL HABERLER DÜZCE

IHA

Düzce Organik Güvenilir Gıdalar Derneği Başkanı Rahmi Aydın, Düzce’nin endemik ürünlerini kaybetmemek adına çalışmalar yaptıklarını söylerken, Akçakoca’da bir organik Pazar için Eylül ayında harekete geçileceğini söyledi.
Türkiye’de organik tarımın ve organik ürün sanayinin gelişmesine katkıda bulunmak ve organik tarım politikalarının yönlendiricisi olmak amacıyla Organik Güvenilir Gıdalar Derneği kuruldu. İyi bir gelecek için sağlıklı ve iyi beslenmek gereklidir sloganı ile faaliyetlerini sürdüren dernek, Organik Tarım ile sağlıklı, temiz, güvenilir, GDO’suz ve Hormonsuz ürünler üretmek için çalışmalar yapıyor.
Düzce Organik Güvenilir Gıdalar Derneği Başkanı Rahmi Aydın, derneğin GDO’lu ürünlerle, kimyasal ilaçlarla beslenmiş ürünlerle değil, endemik türlerle ürün yetiştirilebileceğini düşünen bir dernek olduğunu söyledi. Aydın, organik ürünlerin satışı için Akçakoca’da bir Pazar kurulmasını planladıklarını belirterek "Toprak su, hava gibi varlıklarımızı korumak için kurulmuş bir dernek. Türkiye’deki bu derneklerin bir araya gelmesinden de bir federasyon kuruldu. Derneğin merkezini İstanbul’a taşımakla ilgili bir faaliyetimiz var. Bunun nedeni, derneklerimizin üretimleri eskiden daha azdı. Üretilen ürünlerin satışı ile ilgili en iyi yerin İstanbul olduğu kararına vardığımız için orada faaliyete başlayacağız. Düzce’de de endemik türlerimizin kaybolmaması için çalışmalarımızı yapıyoruz. Düzce bölgesinde çok kıymetli bazı ürünlerimiz var. Akçakoca’da da derneğimiz var. Orada organik ürünlerin sergileneceği bir Pazar kurmayı düşünüyoruz. Gerekli kurumlarla görüşmelerimizi yaptık. Eylül ayından itibaren bu çalışmalar yapılacak. Böyle bir çalışma olursa bölgemizdeki ürünleri tohum aşamasında korumuş olacağız” dedi.
Güvenilir organik gıdaların nasıl anlaşılacağı konusunda da bilgiler veren Aydın, organik ürünleri satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ise şu şekilde anlattı. "Bizim organik dediğimiz güvenilir gıdalar, kaşıktan bahçedeki yerine kadar gidebileceğiniz adresi belli gıdalardır. Ürünü satışa gönderdiğimiz zaman ürün sertifikası veririz. Ürünü alacak kişinin mutlaka bu ürün sertifikasını sormasını istiyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Düzce haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Düzce ilinden Organik Gıda Üretimi İçin Çalışıyorlar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Organik Gıda Üretimi İçin Çalışıyorlar haberi güncellenecektir.

  DÜZCE NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   04:56
  • Guneş
   06:37
  • Öğle
   12:59
  • İkindi
   16:22
  • Akşam
   18:58
  • Yatsı
   20:27
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı