Gündem Haberleri

  Organ çetesine 2 tutuklama

  Murat KİBRİTOĞLU/ADANA, (DHA)
  21.01.2011 - 14:30 | Son Güncelleme:

  ADANA merkezli toplam 11 ilde eş zamanlı yapılan operasyonlarla yakalanan organ çetesi üyesi 12 kişiden, 2’si tutuklandı.

  Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, böbreğini satmak isteyenlerle organ nakli yapılacak kişileri buluşturup, organ satışı konusunda aracı olduğu iddia edilen kişilere ’Av mevsimi’ adı verilen operasyon düzenledi.

  Adana merkezli olmak üzere Antalya, İstanbul, Batman, Ankara, Şırnak, Kocaeli, Bursa, Mersin, Hatay ve Bingöl’de 46 ayrı adrese eş zamanlı yapılan operasyonlarda, 12’si organ çetesi üyesi toplam 33 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin, böbreklerini satmak isteyenlerden 10- 15 bin TL’ye aldıkları böbrekleri, 25- 30 bin lira karşılığında ise organ bekleyen hastalara sattıkları iddia edildi.

  İstanbul, Ankara ve Antalya’daki özel hastanelerde sahte evraklarla bağış adı altında yapıldığı iddia edilen nakillerde, organ alışverişi yaptığı iddia edilen 21 kişi ifadesi alındıktan sonra Cumhuriyet Savcısı’nın talimatı ile serbest bırakıldı. Yapılan incelemede çete üyelerinin özellikle maddi durumu kötü, ancak sağlık açısından iyi olan kişileri seçtiği ve böbreklerini satmaya razı ettiği iddia edildi.

  Operasyonda gözaltına alınan bir kişinin böbreğini aylık 490 lira karşılığında sattığı ortaya çıktı. Böbreğini borçları yüzünden sattığını belirlenen bu kişinin, parasının bir bölümünü nakit aldığı, geri kalanını ise aylık taksitlerle bir PTT şubesine yatırılmasına razı olduğu öğrenildi.

  Gözaltına 2 gün boyunca sorgulandıktan sonra ’Çete kurmak’ ve ’Organ ticareti yapmak’ suçlaması ile adliyeye sevk edilen 12 kişiden Osman Kökyıldırım ve Savaş Günay tutuklanırken diğer 10 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı