ANKARA HABERLERİ

Organ bağışıyla milyar YTL’lik tasarruf şansı

Hürriyet Haber
10.05.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Organ naklinde hukuki sorunları tartışmak için bir araya gelen uzman ve akademisyenlere göre, Türkiye’deki diyaliz hastalarının tümüne böbrek nakledilmesi durumunda, yılda 1 milyar YTL tasarruf sağlanması mümkün.

Hürriyet Haber

EGE Üniversitesi (E.Ü) Tıp Fakültesi Organ Nakli Koordinatörü Op. Dr. Ata Bozoklar, Türkiye’deki diyaliz hastalarının tümüne böbrek nakledilmesi durumunda, yılda 1 milyar YTL tasarruf sağlanacağını bildirdi.

Ankara Barosu ile Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Ankara Bölge Merkezi tarafından, "Organ Naklinde Hukuki Sorunlar" adlı panel düzenlendi. Ankara Adalet Sarayı’ndaki panelde konuşan Bozoklar, Türkiye’de organ nakli konusunda çok şey yapılabileceğini, buna karşın yapılamadığını ifade etti.

Türkiye’deki diyaliz hastalarının tümüne böbrek nakledilmesi durumunda, yılda 1 milyar YTL tasarruf sağlanacağını bildiren Bozoklar, bu paraya, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Türkiye’de nakledilen organların yüzde 75’inin, Avrupa’da ise yüzde 25’inin canlı kişilerden alındığını kaydeden Bozoklar, kadavradan alınan organların naklinin artırılması gerektiğini belirtti.

Bekleyen çok ama organ yok

Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal da kronik hastalıkların, sadece hasta ve hekimi değil, toplumun tümünü ilgilendiren bir sorun olduğunu söyledi.

Türkiye’de organ nakli çalışmalarının geçmişine ilişkin bilgiler veren Haberal, "Türkiye’de organ bekleyen hasta çok, ama yeteri kadar organ yok. Dün öyleydi, bugün de öyle" diye konuştu.

Türkiye’de, ilk organ naklinin yapılmasından çok zaman sonra, 1979’da 2238 Sayılı Organ ve Doku Alınması, Saklanması, Aşılanması ve Nakli Hakkındaki Kanunun çıktığını anlatan Haberal, bunun, İtalya’dakinin ardından, organ nakliyle ilgili ikinci yasa olduğunu bildirdi.

Ankara Cumhuriyet Savcılarından Hakan Kızılarslan da organ naklinde vücut bütünlüğü, rıza, ölüm ve cezai hükümlere ilişkin bilgiler verdi. Organ bağışının, öncelikle rızayı gerektirdiğine dikkati çeken Kızılarslan, 18 yaşından küçüklerin ve iyiyi kötüden ayırt etme yetisine sahip olmayan kişilerin organ bağışı yapamayacağını belirtti.

Ankara Barosu’ndan kampanya

Panelin
açılışında konuşan Ankara Barosu Başkanı Vedat Ahsen Coşar da organ bağışında bulunarak, herkesin insanlığa bir eser bırakabileceğini ifade etti. Bu sebeple, avukatlara yönelik organ nakli kampanyası başlatacaklarını bildiren Coşar, "Kampanyanın ilk bağışçısı ben olacağım. Hangi organım işe yarar bilmiyorum, ama işe yarayan ne kadar organım varsa bağışlayacağım" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Organ bağışıyla milyar YTL’lik tasarruf şansı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı