Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ordulu kardeşlerin Ege sevdası bitmez

Küçükyalı’da anneme gittiğim sırada dikkatimi çekti.

‘Cotyora’ diye bir balık restoranı. Merak edip girdim. Zımba gibi iki genç. Güler yüzle karşıladılar beni. ‘Nedir bu Cotyora?’ dedim. Orduluymuş Taşkın ve Çelik Baş kardeşler.
İzmir ve Ege aşkı onları İzmir’e çeken. Amma, Ordulu hemşerilerine ve büyüklerine ayıp olmasın diye de Ordu’nun Rumlar zamanındaki adı Cotyora’yı koymuşlar o sıcacık dükkanlarına ad olarak.
Cotyora da balığınızı arkada bulunan balık tezgahından kendiniz taze seçip tartıp masanıza getirtiyorsunuz.
Meze olarak İzmir’in otları. Hepsi taze. Radikası, turp, çipezi. Bir de fava. Canı isteyene ızgara ya da tava kalamar.
Peki cazip yanı ne. Balık, taze mezeler, yarım şişe de rakı ya da 35’lik şarap, tatlı ya da meyve ve de bir fasıl müziği ki of. Tam 35.00 TL
Ha pazarlık payınız da var, guruplar  için özellikle. Ben ayıp olmasın diye kişi başı 35.00 TL ödedim. Pazarlık yapmadım yani.
Beni fasıl kısmı çok sardı. Yanımda İzmir’e geldiğim ilk günden beri beni yalnız bırakmayan gazeteci güzel dostum, adam gibi adam Hamdi Türkmen, güzel karısı Meltem ve de 30 yıllık dostum Cihat Calin vardı.
Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuar öğrencilerinden Nur Kökkaya, Barış Özkaya, Özlem Sağlam, Nilay Civik, Serdar Arpaç, Bektaş Uğurlu o gece bizi mest ettiler. Harika bir müzik ziyafeti çektiler. Kâh eskilere gittik kâh yenilere. Çocuklar her telden çalıp söylüyor çünkü.İlgilenenler için telefon: 0.232.489.79

İzmirli’ye de çok iş düşüyor

Çarşamba günkü köşemde ‘2. Kordon’da çöp felaketi’ adlı başlıklı yazımda çöp kamyonlarının olur olmaz saatlerde özellikle 2. Kordon ve Kıbrıs Şehitler Caddesi’nde çöp toplamalarının büyük sıkıntılara yol açtığını yazmıştım. Konak Belediyesi Başkan Yardımcısı Serpil Güngör aradı. Çok zarif bir hanım. Üstelik aynı okullardan aynı dönemlerde mezun olmuşuz.
Çöp toplama işlemlerini 400 kişilik ekipleriyle üç vardiya şeklinde yaptıklarını, Alsancak Bölgesine ise turizm acısından özel bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyledi. 15.00-23.00 saatleri arasında evsel atıkların alındığını ancak iş yerlerinin programa uyum sağlamadıklarını açıkladı.
Kendi kafalarına göre hareket eden iş yeri sahiplerine Serpil hanımın değil ama benim bir çift sözüm var. İzmir babamızın malı değil.
Herkes yasalara saygılı olsun.
Dünkü yazımda da yazdığım üzere ben halkımla varım amma halk da görevini bilmeli.
Burnumuzun ucundaki komşu adalarda sokaklar tabiri caiz ise bal dök yala vaziyetinde.
Çünkü herkes kapısının önünü kendi temizliyor. Vatandaş vatandaşlık görevini biliyor. Haydi bakalım güzel İzmirliler beni utandırmayın.

Gündüz sevgilisiyle gece kocasıyla el ele

Bu Pazar gününden itibaren zaman zaman sinema, müzik, sosyete, spor, siyaset, ekonomi ve de eğlence dünyasından sizleri hayrete düşüren haberler vereceğim. Dikkatinizi çekerim dedikodu değil gerçek olaylar.
Ama adları bende saklı kalacak. Amacım ne kimsenin yuvasını dağıtmak, ne kimselere rezil etmek. Ya da ekmek kapılarına zarar vermek.
Ama bilsinler ki hiçbir hata ya da yanlış veya  kaçamak ya da müşteriyi kazıklamak dört duvar arasında kalmayacak.
Bu günkü kadın kahramanımız İzmir cemiyet hayatının çok önde gelen ve de çok güzel bir hanımefendisi.
Kocası hayli zengin popüler bir iş adamı.
Üstelik de yakışıklı. Fakat gönül bu aka da konar boka da tabi.
Başarılı bir iş kadını da olan ve sık yurt dışına giden bu çok uzun boylu esmer güzeli hatun, boyunca çocuklarına rağmen gönlünü kocasının yakın bir arkadaşına kaptırır.
Bekâr olan bu beyefendi ile hoş hanımefendi gündüzleri çok rahat buluşuyor. Kordon’da el ele dolaşıyor. Akşamları da yakışıklı kocasıyla davetlerde ünlü lokantalarda arzı endam eğliyor.
Bakalım bu işin sonu nasıl bitecek?

BİBERLİK

İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu sever ya da sevmezsiniz? Beğenir ya da beğenmezsiniz.
Ama namuslu ve dürüst ve de terbiyeli bir adam. Bazı konularda basireti bağlı da olabilir. Ama İzmir ve İzmir halkının haklarını aramak için gittiği Ankara’da sıradan bir görevli tarafından fırça yemeyi hak etmemiştir. Ayrıca AK Parti İzmir İl Başkanı Ömür Kabak tarafından da alaya alınmayı da.
Bana göre terbiye sınırlarını zorlayan Kabak bu haftanın biberliği.

Olmadı Demet

Demet Akalını gerçekten çok severim. Ama son yaptıkları yenilir yutulur cinsten değil. 22 Ocak’ta nişanlısı Önder Pekensir ile evleneceklermiş. Bu evlilik bana göre altı ayda biter.
Niye mi?
Daha birlikteyken bir birlerine nispet yapmalar. Ayrılıp barışmalar. Rezillikler. Magazin basınına bol malzeme vermeler.

Kısacası gündemde kalmak için Demet artık Hülya Avşar’ı solladı. Dilerim pop müziğinin zirvesinde iken istikrarsız özel yaşamından dolayı düşüşe geçmez.

Cevriye Hanım Yalnız kaldı

Kanal D’de yayınlanan ekranların en başarılı dizilerinden ‘Yaprak Dökümü’nün huysuz kaynanası Cevriye Hanım, Güler Ökten artık yalnız.
Çok sevdiği biricik eşi, Yeşilçam’ın unutulmaz yönetmenlerinden Zeki Ökten’in vefatı Cevriye Hanım’ı yıkmış. Tam bir aile olan Yaprak Dökümü ekibi özellikle de ailenin babası Ali Rıza Bey kendisini hiç yalnız bırakmıyormuş.
Söz sevilen diziden açılmışken, dizinin fettan gelini Ferhunde, Deniz Çakır iki gündür ‘Aşk Sözleri’ adlı oyunla İzmir’de. Bu gün ise saat 16.30’da Urla Hakan Çeken Kültür Merkezinde.

X