DENİZLİ HABERLERİ

Ordudan atılınca çorap sattı

AA / Mustafa Dermencioğlu
25.02.2016 - 15:53Son Güncelleme :

- 28 Şubat mağduru astsubay Demirel, ordudan atıldıktan sonra eşiyle ördüğü çorapları satarak geçimini sağladığı zor günlerin ardından, müftülükte araştırmacı olarak görev yapıyor- Demirel: "Kamuda iş verilmesiyle iade-i itibar kazandık, kendimizi akladık. En büyük kazancımız bu"

AA / Mustafa Dermencioğlu

DENİZLİ (AA) - Astsubay olarak görev yaptığı ordudan 1998 yılında atılan 28 Şubat mağduru Fahri Demirel, eşiyle birlikte ördüğü çorapları satarak geçimini sağladığı zor günlerin ardından, müftülükte araştırmacı olarak kariyerine devam ediyor.

Adaleti Savunanlar Derneği'nin Denizli temsilciliğini de yapan 51 yaşındaki Fahri Demirel, AA muhabirine, 1984'te Jandarma Astsubay Okulundan mezun olduktan sonra 1998'e kadar görev yaptığını belirtti.

Sicil notları yüksek olmasına rağmen, 28 Şubat sürecinde Yüksek Askeri Şura kararıyla ordudan atıldığını aktaran Demirel, "28 Şubat süreci öncesinde kurulan ve Batı Çalışma Grubu adı altında faaliyet gösteren örgüt tarafından, sorumluluk alanı içinde görev yaptığım, grubun faaliyetleri içerisinde bulunmadığım için fişlendim. Toplam 14 yıllık görev süremde, 11 defa tayin gördüm" diye konuştu.

Demirel, mesleğinin ilk yıllarında sicil amirinin, "Namaz kılar, aşırı sağcıdır, takibi gerekir" görüşüyle "sakıncalı personel" kategorisine alınması için teklif verdiğini anlatarak, şunları anlattı:

"Eşim tesettürlüydü, ben de namazında niyazında biriyim. Evlendiğimin ilk haftası Hatay'da alay komutanı beni yanına çağırıp, 'Astsubayım, eşin örtülü imiş. Bırak bunları, hangi çağda yaşıyoruz. Hanımını aç, sahilde mayosunu giydir, denize sok' diyerek baskı uyguladı. 70 yaşındaki annemin başörtüsüne, asker hastanesi girişinde alttan bağlaması gerektiği söylenerek müdahale edildi. Bu baskılar, daha sonraki yıllarda artarak devam etti. Gittiğimiz yerlerde dosyamız peşimizden geldiği için sakıncalı personel olarak muamele gördüm."

İşten çıkarılmasının ardından eve aldıkları makineyle, eşiyle birlikte çorap örüp satarak ailesinin geçimini sağladığını dile getiren Demirel, AK Parti iktidarındaki düzenlemeyle 2011'de Denizli Müftülüğünde araştırmacı olarak göreve başladığını kaydetti.

Demirel, ordudan atılınca en yakınındakilerin bile kendisine şüpheyle yaklaştığını ifade ederek, "Kamuda iş verilmesiyle iade-i itibar kazandık, kendimizi akladık. En büyük kazancımız bu" diye konuştu.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye devam eden 28 Şubat davasının müştekileri arasında yer aldığına değinen Demirel, en büyük beklentilerinin, geriye dönük kayıplarının telafi edilmesi olduğunu aktardı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Denizli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Denizli ilinden Ordudan atılınca çorap sattı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2016 tarihinde saat 15 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ordudan atılınca çorap sattı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı