TRABZON HABERLERİ

Ordu'dan Artvin'e kadar "kültür ve turizm seferberliği"

AA / Meltem Yılmaz
21.02.2015 - 11:30Son Güncelleme :

- DOKA öncülüğünde Doğu Karadeniz'de gerçekleştirilecek "Tarihi Mirasın Korunması Projesi" kapsamında yaklaşık 300 milyon lira harcanarak en az 100 tarihi yapı restore edilecek - Ajans Genel Sekreteri Kaldırım: "Projeyle Doğu Karadeniz'in hem tarihi dokusu gün yüzüne çıkarılacak hem de bölge ulusal ve uluslararası ölçekte tanıtılacak" - "Proje sonunda bölge daha çok prestij kazanacaktır. Bu sayede de turizm potansiyeli artacaktır"

AA / Meltem Yılmaz

TRABZON (AA) - MELTEM YILMAZ - Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansının (DOKA), bölgede turizmin ön plana çıkarılması çalışmaları kapsamında Ordu'dan Artvin'e kadar kültür, turizm ve yöresel mimari değerleri restore edilecek.

Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri haline gelen Doğu Karadeniz, doğal güzellikleri ve sunduğu tarihi, kültürel ve sportif aktiviteleriyle turistlerin ilgi odağı oluyor.

Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan Doğu Karadeniz'in, bölgede farklı alternatiflerin oluşturulması amacıyla 300 milyon liralık harcama öngörülen projeyle bölgenin ulusal ve uluslararası ölçekte tanıtılarak turizmde ön plana çıkarılması amaçlanıyor.

- Turist sayısı geçen yıl 2013'e göre yüzde 25 arttı

DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Doğu Karadeniz'i ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısının bir önceki yıla göre 2014 yılında yüzde 25 artarak 5 milyonu aştığını söyledi.

Turizm potansiyelini artıracak projeler geliştirdiklerini belirten Kaldırım, temel amaçlarının, bölgedeki kültür, turizm ve yöresel mimari değerlerini turizme kazandırarak bölge ekonomisine katkı sağlamak olduğunu anlattı.

Bölgede farklı alternatifler oluşturulması ve turizmi ön plana çıkaracak çalışmaları önemsediklerini dile getiren Kaldırım, şöyle konuştu:

"Proje kapsamında Artvin'in Şavşat ilçesinde, Giresun'un Zeytinlik Mahallesi ve Şebinkarahisar ilçesinde, Gümüşhane'nin Süleymaniye Mahallesi'nde, Ordu'nun Menekşe Sokağı'nde ve Ünye ilçesinde, Rize'nin Çamlıhemşin, Fındıklı ve Güneysu ilçelerinde, Trabzon'un Ortahisar ve Akçaabat ilçesindeki Orta Mahalle'de gerçekleştirilmesi düşünülen restorasyon ve rehabilitasyon çalışmalarıyla bölgenin tarihi dokularını ön plana çıkartmayı amaçlıyoruz. Projeyle Doğu Karadeniz'in hem tarihi dokusu gün yüzüne çıkarılacak hem de bölge ulusal ve uluslararası ölçekte tanıtılacak. Proje, uzun vadeli bir çalışma süresini kapsıyor. Çalışmalara kısa sürede başlayacağız. Söz konusu destinasyonlarda öncelikle tarihi konak ve yapıların envanter çalışması yapılacak. Proje başına maliyetin yaklaşık 3 milyon lira olması öngörülüyor. Hedef; en az 100 tarihi yapının turizme kazandırılmasıdır. Proje sonunda bölge daha çok prestij kazanacaktır. Bu sayede de turizm potansiyeli artacaktır. Dolayısıyla yerli ve yabancı turistlerin bölgeye gelmesi hem bölgeye ekonomik katkı sağlayacak hem de bölgenin dünyadaki marka değerini artıracaktır."

Kaldırım, Doğu Karadeniz'in projeyle turizmde kısa sürede büyük ivme kazanacağını sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Trabzon haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Trabzon ilinden Ordu'dan Artvin'e kadar "kültür ve turizm seferberliği" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Şubat 2015 tarihinde saat 11 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ordu'dan Artvin'e kadar "kültür ve turizm seferberliği" haberi güncellenecektir.

TRABZON NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:25
 • Guneş
  07:11
 • Öğle
  12:19
 • İkindi
  14:49
 • Akşam
  17:05
 • Yatsı
  18:39
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı