Gündem Haberleri

  Orduda ‘‘yaylalar’’ yasağı

  Hürriyet Haber
  15.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bazı birliklerinde eğitim koşusu sırasında askerlere söylettirilen ‘‘Yaylalar, yaylalar’’ adlı türkü ‘‘sözlü emir’’le yasaklandı. Yasak kararı, türkünün her yerde gelişigüzel kullanılması nedeniyle alındı.

  TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nin bazı birliklerinde askerlere toplu koşu eğitimlerinde çok sık söylettirilen yaylalar,yaylalar’’adlı türkünün ‘‘sözlü’’ emirle yasaklandığı ortaya çıktı. Bu türkünün yasaklanmasına gerekçe olarak ise, son zamanlarda ‘‘yaylalar, yaylalar' türküsünün reklamlar da dahil her yerde gelişigüzel olarak kullanılması gösterildi.

  Emir ile, her yerde kullanılan türkünün, Silahlı Kuvvetler’deki ciddi er eğitimini de kamuoyuna yanlış olarak tanıtmasının engelleneceği belirtildi. Bu konuda yazılı bir emir olmamasına rağmen, başta Malatya Şoför Er Eğitim Okulu olmak üzere yaylalar, yaylalar adlı türkünün söyletilmediği ve buna özellikle dikkat edildiği kaydedildi. Bu türkünün bazı birliklerde ise halen söylenmeye devam ettiği belirtildi.

  Öte yandan, bedelli askerlik için dört dönemden ikincisi de hafta sonu tamamlandı. Bu süre içinde bedelli askerlik ile ilgili de birçok ilginç espri ortaya çıkıyor. Bunlardan bir tanesi de son dönemde moda oldu.

  MEHMET BEYLER

  Diğer uzun dönem askerlere göre eğitimleri çok daha az olan bedellilere, bazı birliklerdeki eğitim subaylarının, ‘‘Mehmetçikler’’ yerine ‘‘Mehmet beyler’’ diye şaka yollu hitap ettikleri belirtildi.

  Mayıs sonunda biten bedelli başvurularının ardından 1 Ocak 1973 tarihine dek doğmuş yükümlüler 15 bin mark ödeyerek 28 gün askerlik yapıyor. Yasa deprem yaralarının sarılması için çıkarılmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı