Ordu Pazarları büyük mağaza oldu

Hürriyet Haber
24 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 24 Eylül 1998 - 00:01

Ordu Pazarları için kurulan ‘‘Oyak Büyük Mağazacılık Ticaret A.Ş.’’ faaliyete geçti. 2.7 trilyon lira sermayeli şirketin merkezi İstanbul'a alındı.

YAKLAŞIK 35 yıldır Ordu Yardımlaşma Kurumu (Oyak) bünyesinde faaliyet gösteren Ordu Pazarları, şirketleşerek, tüm halka açık hale getirildi. Ordu Pazarları, Oyak bünyesinden ayrı olarak, ticaret hayatına ‘‘Oyak Büyük Mağazacılık Ticaret A.Ş’’ adı altında devam etmeye başladı.

Oyak bünyesinde, 1963 yılından buyana faaliyette olan ve düne kadar yalnızca OYAK üyelerine hizmet veren Ordu Pazarları, anonim şirkete dönüşmesinden sonra artık tüm tüketicilere hizmet veriyor. Merkezi İstanbul'da olan yeni şirketin sermayesi ise 2 trilyon 754 milyar 422 milyon 458.1 bin lira olarak belirlendi.

Ordu Pazarları'nın anonim şirket statüsü kazanmasıyla birlikte, dünden itibaren buradan alınan fiş ve faturalar da, özel gider indirimi ve vergi iadesinde geçerli hale geldi.Bilindiği gibi, daha önce Ordu Pazarlarından alınan fişler vergi iadesinde kullanılamıyordu.

Türkiye'nin ekonomik ve sosyal gelişimiyle birlikte, perakendecilik sektöründe oluşan rekabet koşulları çerçevesinde Ordu Pazarları, şirketleşmeye, iş hayatında ön sıralarda yeralmak amacıyla gitti. Süper, hiper ve grosmarketlerin devreye girmesi ile kendini yenileme ihtiyacı da hisseden Ordu Pazarları, şirketleşme ile birlikte yeni yatırımlara girecek. Bu çerçevede Ordu Pazarları, önümüzdeki dönemde, mevcut mağazaların da modernizasyonunu gerçekleştirerek, hipermarketlerle rekabet edecek.

Ordu Pazarları, yeni şirket ile beraber en iyi hizmeti verebilmek ve rekabeti sağlayabilmek amacıyla yerli veya yabancı şirketlerle de ortaklığa gidebilecek.

Türkiye genelinde 23 mağazası bulunan Ordu Pazarlarının, 1997 yılı itibariyle yıllık cirosu 117 milyon dolar, toplam satışları ise 18 trilyon 259.2 milyar lira olarak gerçekleşti.

Buna göre, 1997 yılı programında 16 trilyon 40 milyar lira olan satış hedefi yüzde 13.8 oranında, 8 trilyon 581.7 milyar lira olan bir önceki yıl satışları da yüzde 112.8 oranında aşıldı.

Ordu Pazarlarının 1997 Aralık sonu itibariyle karlılığı da 928,3 milyar lira olarak gerçekleşti. OYAK Büyük Mağazacılık Ticaret A.Ş'nin yaklaşık 500 personeli bulunuyor. Öte yandan, Ordu Pazarları'nın Türkiye'den başka, KKTC'de Girne ve Magosa'da olmak üzere 2 mağazası da bulunuyor.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı