Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ordu isyancılarla masaya oturdu

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  14 Şubat 2011 - 11:02Son Güncelleme : 14 Şubat 2011 - 17:06

  Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in istifasından sonra suların durulmaya başladığı Mısır'da ordudan ilginç bir hamle geldi. Mübarek'ten yönetimi devralan ordu komutanları, 30 yıllık rejimi yıkan isyanın arkasındaki internet aktivistleriyle bir araya gelerek, ülkenin geleceğini konuştu.

  CASTRO'DAN MISIR YORUMU

  MISIR'DA POLİS DE İSYAN ETTİ

  AFP haber ajansı, Google yöneticisi Vail Gonim ve blog yazarı Amr Salama'nın da aralarında olduğu 8 aktivistin, Yüksek Askeri Konsey üyesi 2 generalle bir araya geldiğini bildirdi.

  Gonim ve Salama, Mübarek karşıtı isyanın başlamasında etkin olan bir internet sitesinden yaptıkları ortak açıklamada, sürpriz görüşme sayesinde "hem ordunun bakış açısını anlama, hem de kendi görüşlerini iletme" fırsatı bulduklarını söyledi.

  Gonim ve Salama, "Ordu, Mısır'ı yönetmek gibi bir niyetleri olmadığını ve gelecekteki tek yolun sivil bir devlet olduğunu vurguladı" ifadesini kullandı.

  Aktivistlerin ifadesine göre, ordu, askıya alınan anayasa üzerinde yapılması planlanan değişikliklerin 10 gün içinde tamamlanmasının ardından 2 ay içinde referanduma gidileceğini belirtti.

  AFP, söz konusu görüşmenin, genç aktivistleri meşru bir muhalif unsur olarak görmeyen Mübarek rejimiyle Mısır ordusu arasındaki görüş farkını ortaya koyduğunu belirtti.

  Mübarek’ten yönetimi devralan Muhammed Hüseyin Tantavi başkanlığındaki Yüksek Askeri Konsey, demokratik bir devletin kurulmasını sağlayacak sivil bir otoritenin seçilmesi için gereken şartların oluşturulması konusunda söz vermişti. Konsey ayrıca, 31 Ocak'ta Mübarek tarafından seçilen kabinenin devlet işlerini yürütmek için görevinin başında kalacağını açıklamıştı.

  ORDUDAN ÇAĞRI

  Yüksek Askeri Konsey, bugün yayımladığı bildiride, halktan ve  çalışanlardan "grev, boykot ve iş yavaşlatma eylemlerine son vermesini" istedi.

  Mısır devlet televizyonunda okunan Yüksek Askeri Konsey bildirisinde,  ülke genelindeki tüm grev ve boykotların bitirilmesi çağrısında bulunuldu.  Açıklamada, "grev, boykot ve iş yavaşlatma eylemlerinin ülke ekonomisine zarar verdiği, bu durumun bazı fırsatçılara imkan sağladığı" belirtildi.

  Bu tür eylemlerin Mısır'ı zor durumda bıraktığı vurgulanan açıklamada, ordunun halkın yanında olduğu ifade edilerek, halktan ve çalışanlardan "ülkeyi  zor durumda bırakacak veya iktisadi olarak zorlayacak hareketlerden kaçınmaları" istendi.

  BİNLERCE KİŞİ TAHRİR'E GERİ DÖNDÜ

  Öte yandan Mısır'ın başkenti Kahire'de, binlerce kişinin  Tahrir Meydanı'na geri döndüğü bildirildi.

  Bir görgü tanığı, bayraklar taşıyan binlerce kişinin bugün göstericilerden tamamen temizlendiği belirtilen meydana geri döndüğünü söyledi. Trafiğinse durduğu belirtildi.

  Mübarek'in devrilmesiyle sonuçlanan gösterilerin yapıldığı Tahrir Meydanı'nda gösterici kalmadığı bildirilmişti. Mısır asker ve polisinin, Tahrir Meydanı'nda kalan son demokrasi yanlısı göstericileri de meydandan çıkardığı belirtilmişti.

  Bu arada yüzlerce üniformalı ve sivil kıyafetli polis, devrime destek vermek için Tahrir Meydanı'nda yürüdü.

  Görgü tanıkları, ellerinde Mısır bayrakları taşıyan polislerin, "Bizler  ve halk biriz" sloganları attıklarını söyledi. Polisler, "devrim şehitlerini onore etmek istiyoruz" dediler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı