Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ordu durması gereken yerde

  Razi CANİKLİGİL / NEW YORK
  13 Mayıs 2011 - 00:14Son Güncelleme : 13 Mayıs 2011 - 00:14

  Amerikan PBS televizyonunda Charlie Rose’a konuşan Erdoğan, “Ordu kışlasına döndü, sizin sayenizde siyasetle daha az ilgileniyor. Bu doğru mu?” şeklindeki soruya iddialı bir yanıt vererek, “Anayasamızda belirlenen bu tip kurumlarımızın konumu neyse, kalması gereken neyse, orada durmasını artık Türkiye’de herkes biliyor. Dönemimizin en büyük başarısı bu. Bizim dönemimizde ordu, bir demokratik parlamento sistemi içinde ne yapılması gerekiyorsa onu yaptı. Dönemimizde bu, yerine oturdu. Silahlı Kuvvetlerimiz de bunun gereğini aynen yapıyor. Herkes konumunu, yerini gayet iyi biliyor. Herkes yetkisine göre hareket ediyor. İyi bir diyalog içindeyiz. Güçlü Türkiye zaten böyle oluşacak” ifadelerini kullandı. Beşinci kez Charlie Rose’un konuğu olan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

  Darbeci gazeteciler

  - Türkiye asla yasaklayıcı bir ülke değil. Otoriter bir yapı söz konusu değil. Bizde yasalar ne diyorsa o oluyor. Bizde kuvvetler ayrılığı var. Yasama, yürütme ve yargı birbirinden ayrıdır. Bizde 27 gazeteci hapiste. Bunların tamamı, düşüncelerinden değil, terör örgütü üyeliği veya işbirliği suçları nedenleriyle içerdeler. Batı ülkelerinde darbeye teşebbüs eden gazeteci veya zemin hazırlamaya çalışan gazeteci var mı? Bu 27 gazetecinin içinde bu işi yapanlar var. Mesele AK Parti’yi darbe yoluyla devirmek için adımlar atıldı. Halkı sokaklara döküp isyana teşvik etmek ve orduyu kışkırtmak istiyorlardı.

  Fransa ve Almanya

  - Benim dönemimde Türkiye’ye karşı kara kampanya başlatıldı. Bu kara kampanyanın amacı Türkiye’nin AB’ye girmesindeki azmini yok etmektir. Türkiye vazgeçsin istiyorlar. Ben de diyorum ki, eğer bizi almayacaksanız, bunu açıklayın. Maalesef birinci olarak Fransa, ikinci olarak da Almanya bu işin arkasında. Diğerlerini saymayayım.

  Kürtler, partimde

  - Kürtler kurucu vatandaşlarımız. Bizim onlarla bir sorunumuz yok. Benim partimde 60’tan fazla Kürt milletvekilim var. Kendilerinin Kürtlerin temsilcisi olduğunu söyleyen bir partide bendekinden fazla Kürt yok. Dürüst davranmıyorlar. Sadece terör destekli bir çalışmaları var. AK Parti binalarına molotof kokteylleri ile saldırıyorlar. ‘Acaba AK Parti’yi sindirebilir miyiz’ diye düşünüyorlar. Ama bu mümkün değil.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı