Gündem Haberleri

  Ördeğe işkence şikáyeti

  Hürriyet Haber
  05.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Kilimli'de Kabotaj Bayramı kutlamalarındaki ördek yakalama yarışı hayvanseverlerin tepkisini çekti. Ördeklere kanat ve ayaklarından tutulup, suya sokularak eziyet edildiği belirtildi.

  ZONGULDAK'ın Kilimli Beldesi'nde 1 Temmuz Kabotaj Bayramı kutlamalarında yapılan ördek yakalama yarışmasında, yarışmacıların hayvanlara işkence yaptığı iddiaları üzerine Zonguldak Valiliği inceleme başlattı.

  Kabotaj Bayramı kutlamalarında yapılan ördek yakalama yarışında, yakalanan hayvanların kanat ve ayaklarından tutularak eziyet edilmesi, yarışmacılar tarafından suya sokulup çıkartılması, hayvanseverlerin tepkisine neden oldu. Zonguldak Valisi İsmet Metin, inceleme yapması için Yardımcısı Ahmet Set'i görevlendirdi. Hayvanlara kötü muamele yapıldığı için önümüzdeki yıl yapılacak kutlamalarda ‘ördek yakalama yarışına’ izin vermeyeceklerini belirten Set, incelemenin sürdüğünü söyledi.

  Avukat Venüs Kıran, yarışmada çekilen görüntülerin hayvanlara kötü muamele kapsamına girdiğini ve suç oluşturduğunu belirterek, suça 10 bin lira ağır para cezası öngörüldüğünü söyledi. Avukat Kıran, yasanın 1926 yılında çıktığını ve gerekli görüldüğünde cezanın artırılabileceğini anlattı.

  ÖRDEK ZATEN SUYA DALAR

  Kilimli Belediye Başkanı Ali Arslankılıç ise yarışmanın yanlış değerlendirildiğini belirterek, şöyle konuştu:

  ‘‘Bu sadece bir bayramdır. Biz sadece insanları eğlendirerek, geleneklerimizi yaşatarak görevimizi yapıyoruz. Ama öküz altında buzağı aranmamalıdır. Gelecek yıl aynı yarışmayı yine düşünüyoruz. Ördek zaten suya dalar. Başka bir hayvan suya sokulmamıştır. Yarışmacı arkadaşın tutuş şeklinde terslik vardır. İkinci ördek yorulduğu için zaten yarışmayı iptal ettik. Biz de hayvanları seviyoruz. Allah'ın yarattığı her yaratık bizim için kutsaldır, hepsi can taşıyor. Biz sadece geleneklerimizi yaşatıyoruz.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı