ANKARA HABERLERİ

Oran: İnşaat sektörü hızla yıkıma sürükleniyor

Hürriyet Haber
26.09.2012 - 00:00Son Güncelleme :

CHP Genel Başkan Yardımcısı: Kronik küresel krizle inşaat sektörü hızla yıkıma sürükleniyor.

Hürriyet Haber

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, AK Parti’nin iktidarı sürecince ekonomiyi canlandırmak ve krizleri aşmak için hem doğrudan devlet olanakları hem de dolaylı olarak desteklediği konut sektöründe oluşturulan balonun patlamak üzere olduğunu iddia etti. Oran, küresel krizin kronikleştiği bu süreçte, finansman-arz-talep zincirinin kopma noktasına gelmesiyle, AKP’nin ekonomi yönetimiyle birlikte inşaat sektörü hızla yıkıma doğru sürüklendiğini savundu.

TOKİ HAKSIZ REKABETE YOL AÇIYOR

İç talepteki hızlı daralma ile ekonomide sert frenin en fazla etkilediği sektörlerin başında inşaatın geldiğini belirten Oran, sektörde arz-talep-stok dengesizliği kaynaklı ciddi risklerin oluştuğunu ve dengelerin altüstü olduğunu söyledi. İnşaat sektörünün gelecekteki talebe yönelik üretim yaptığını ve istediği talebi yakalayamadığına dikkat çeken CHP'li Oran, sektörün bu nedenle sıkıntıda olduğunu belirtti. Oran, oluşan arz fazlası, talebin hepten düşmesi ve ortaya çıkan diğer yapısal sorunlarla sektöründe büyümenin durma noktasına geldiğini ifade ederek şunları kaydetti:

BÜYÜME ORANI 2.7'YE GERİLEDİ

"Sektörde geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 15.5, ikinci çeyrekte yüzde 11.3 olan büyüme oranı bu yıl ilk çeyrekte yüzde 2.7’ye düştü, ikinci çeyrekte ise sadece yüzde 0.4 oldu. Bu eğilimin devam etmesiyle sektördeki büyüme trendinin izleyen dönemde negatife dönmesi bekleniyor. Sosyal konutun yanında lükse de el atan TOKİ, arkasına aldığı devlet desteğiyle piyasada haksız rekabete de yol açıyor. Özel firmalar açısından var olan bu orantısız durum gündemdeki KDV düzenlemesi ile daha da pekiştiriliyor. Kentsel dönüşüm alanlarına tanınacak istisnalar TOKİ’ye yarayacak, küçük firmaların işini daha da zorlaştıracak. Bazı inşaat şirketi sahiplerinin Başbakan ile yaptığı baş başa görüşmeler de sektördeki tansiyonu yükseltirken, hükümetin acilen gerekli adımları atması gerektiği de ortadadır. Bu krizin devamının gelmemesi, banker krizinden sonra yeni bir maket ev krizi yaşanmaması için hükümetin bu konuyu zaman geçirmeksizin dikkatle ve ciddiyetle ele alması gerekmektedir."

MORTGAGE KRİZİ DERS OLMADI

2004-2011 döneminde inşaat izni alınan toplam bina sayısının 836 bin 355 olduğunu söyleyen Oran, inşaatı tamamlanıp satılan ve oturma izni alınan bina sayısının ise 595 bin dolayında kaldığını belirtti. CHP'li Oran bu yıl makasın daha da açıldığını ifade ederek, inşaat ruhsatlarındaki toplam bina sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.4 artışla 47 bin 299 iken, yapı kullanım izinlerinin sayısı yüzde 9.1 azalarak 40 bin 417’de kaldığını söyledi. CHP'li Oran, inşaat sektörünün ikinci çeyrekte hiç büyümediğini ve sektördeki büyüme trendinin izleyen dönemde negatife dönmesinin beklendiği söyledi. ABD-mortgage kaynaklı küresel kriz de ders olmadığını belirten Oran; "Şişirilen konut balonunun ekonomiye getireceği katkının sürekliliği olmadığı gibi bir süre sonra patladığı gerçeği, dünyadaki örnekleriyle sabit. Yaklaşık 4 yıldır bir şekilde devam eden küresel ekonomik kriz de bizatihi bu tür bir olayla başladı. Konut-inşaat sektöründe patlak veren, finans sektörünü etkisine alarak en büyük darbeyi indiren kriz, ülkeden ülkeye yayıldı. ABD konut sektöründe yaşanan olay, zincirleme biçimde tüm dünyayı olumsuz etkilemeye devam ediyor" diye konuştu.


 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Oran: İnşaat sektörü hızla yıkıma sürükleniyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Eylül 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Oran: İnşaat sektörü hızla yıkıma sürükleniyor haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:19
  • Guneş
   06:58
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:45
  • Akşam
   18:09
  • Yatsı
   19:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı