Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Oran: "Hükümet Ekonomik Sosyal Konsey'i toplamalı"

  AA
  31 Ağustos 2012 - 13:55Son Güncelleme : 31 Ağustos 2012 - 13:55

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, hükümetin acil olarak Ekonomik ve Sosyal Konseyi toplaması gerektiğini ifade etti.Oran, yazılı açıklamasında, Hükümet'in “tüm enerjisini Suriye yönetimini devirmeye harcadığını, ekonomiyi unuttuğunu” öne sürdü.

  Umut Oran, ihracatçı birlikleri kayıtlarına göre 1-28 Ağustos arasında yapılan ihracatın 8,9 milyar dolarla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,5 düştüğünü savundu.
  İhracatın geçen yılın aynı dönemine göre tarım, sanayi mamulleri, hazır giyim ve konfeksiyon, madencilik gibi kollarda da önemli düşüş gösterdiğini öne süren Oran, şunları kaydetti:
  “2012 Programı'nda 148,5 milyar dolar olarak öngörülen 2012 ihracat hedefinin tutturulması neredeyse imkansız hale geldi. Düşüş temposunun bu ivmeyle devam etmesi durumunda yılın tümündeki ihracat, geçen yılki 135 milyar dolarlık hacmin de altına inebilir.
  TÜİK, TİM'in yüzde 5,5 düşüşle 10,8 milyar dolar olarak açıkladığı temmuz ayı ihracatını, yine altın makyajıyla 12,8 milyar dolar ve geçen yıla göre yüzde 8,5 artmış gösterdi. TÜİK, ağustos ayı ihracatını da birlik kayıtlarından yüksek açıklayacak. Ancak hükümetin bu yöntemle kendini ve kamuoyunu kandırma yerine ihracatta yaşanan kan kaybına karşı acil çözüm arayışına girmesi gerekiyor.
  Hükümet artık acil olarak ekonomiyi yani işi ve aşı öncelikleri arasına almalı 3 yılı aşkın süredir toplanmayan Ekonomik ve Sosyal Konseyi toplamalı.”
  Suriye ile yaşanan gerilimin dolaylı etkileriyle ihracattaki kayıpların giderek büyüdüğünü öne süren Oran, temmuz sonuna kadar Türkiye'nin Suriye'ye toplam ihracatında geçen yıla göre 1 milyar dolara yakın kayıp yaşandığını savundu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı