Oral: Hedeflerimiz fazlasıyla tutuyor

Hürriyet Haber
14 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 14 Mayıs 2000 - 00:01

MALİYE Bakanı Sümer Oral, ekonomik programın hedeflerinin fazlasıyla gerçekleşmekte olduğunu söyledi. Oral, ilk dört aylık vergi geliri artışının yüzde 142 olduğunu açıkladı.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'la birlikte iki gündür Muğla ilçelerini kapsayan geziye katılan Sümer Oral, Marmaris Vergi Dairesi'nin açılış töreninde konuştu. Oral, hükümetin uyguladığı istikrar programının temel amacının enflasyonu Avrupa ülkelerindeki gibi makul düzeye çekmek olduğunu vurguladı.

Program hedeflerin fazlasıyla gerçekleşmekte olduğunun altını çizen Oral, şu bilgileri verdi:

‘‘ Vergi gelirleri açısından da durum aynıdır. Nisan sonu itibarı ile ilk dört aylık rakamlarda geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 142'lik artış sağlandı. Gerçi bunda ek vergiler var. Ancak büyük bir oran değil. Yani onu da çıkarsak bile vergi gelirlerindeki artış büyük. Dahilide alınan KDV'deki artış yüzde 100, ithalattan alınanda yüzde 140'lık artış var. Aynı şekilde banka ve sigorta vergilerinde de yüksek artışlar oldu’’

Önce Turunç Belediye binasını hizmete açan Yılmaz, Marmaris Vergi Dairesi'ni hizmete soktuktan sonra 200 milyon dolara malolması beklenen Marmaris altyapı inşaatlarını gezdi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı