Oral: Enflasyonda iniş 3-4 ayda belirginleşir

Hürriyet Haber
08.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

MALİYE Bakanı Sümer Oral, enflasyonun, ekonomideki dengesizliklerden kaynaklanan bir sonuç olduğunu, dengeler sağlandığı zaman enflasyonun da yavaş yavaş aşağı ineceğini savundu. Oral, ‘‘Dengeleri sağlamadan enflasyonun inmesi sürekli olmaz. Enflasyonun sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde inebilmesi için enflasyona neden olan şeylerin azalması gerekir. Ocak ayında bir ay önceye göre bir gerileme var. Büyük ölçüde 3.4 ay sonra bu daha belirgin hale gelecektir’’ dedi.

İllerin Defterdarlarıyla, 1999 bütçe uygulamaların değerlendirmek ve 2000 yılı bütçe uygulamalarıyla ilgili bilgi vermek üzere bir toplantı yapan Oral uygulanan programın kamu maliyesinin sağlıklı hale getirilmesine dayandığını, kamu maliyesi sağlıklı hale geldikçe diğer ekonomik olumsuzlukların da düzeleceğini vurguladı.

İstikrar programının bütçe açıklarını azalatan ve enflasyonu aşağıya çekmeye amaçlayan 36 aylık bir program olduğunu belirten BakanOral, şunları söyledi:

‘‘Ocak ayı, 36 aylık sürenin 36'da biridir. Ocak ayında tüketici fiyatlarındaki artışın kesinlikle bu programla değerlendirmesini yapmamak lazım. Ama Türkiye bu programla dışarıdan borçlanmıştır. İçeride iyi şartlarda borçlanmıştır.’’

Sümer Oral, ‘‘Maliye ve bütçe politikaları, gelir-gider politikaları sonuç verdikçe diğer programlar başarılı uygulanır. Para kur politikalarının başarılı uygulanması bütçe politikalarının başarılı uygulanmasına bağlıdır. Programın en önemli aşaması en önemli unsuru buradadır. Burada da maliye teşkilatı büyük bir sorumluluk altındadır’’ dedi. Oral, uygulanan anti enflasyonist programın vergi, özelleştirme ve harcama olmak üzere üç önemli ayağı bulunduğunu, bu ayaklardan birinin aksaması durumunda sıkıntıya düşülebileceği uyarısında bulundu.

Oral uygulanan programın temel amacının bütçe açıklarını aşağı çekmek ve bütçe açıklarının neden olduğu enflasyonu aşağı indirmek olduğunu ifade etti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı