Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Oral Çelik'e 'temiz sicil'den indirimli ceza

  Hürriyet Haber
  20 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 20 Aralık 2000 - 00:01

  Milliyet Gazetesi Başyazarı Abdi İpekçi'nin öldürülmesiyle ilgili davada yargılanan ancak ''delil yetersizliğinden'' beraat eden Oral Çelik ile arkadaşı Nebi Doğan, yabancı uyruklu bir kadını ''zorla kaçırmaya eksik teşebbüs'' suçundan 1'er yıl ağır hapis cezasına mahkum edildi. Mahkeme heyeti cezayı, önce üç yıldan bir yıla indirdi sonra da sanıkların 'geçmişlerini' gözönüne alarak erteledi.

  Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü karar duruşmasına, sanıkların avukatı Mehmet Eroğlu katıldı.

  Mahkeme Başkanlığı'na vekalet eden Yargıç Nusret Çiçek, Oral Çelik'in, mağdure Svetlona Gromova Aleksandır'ın zorla ırzına geçtiğine ilişkin yeterli delil elde edilmediğinden, bu suçlamadan beraatine karar verildiğini bildirdi.

  Çiçek, sanıklar Çelik ve Doğan'ın, Aleksandır'ı zorla kaçırmaya eksik teşebbüs suçunu işlediklerinin toplanan delillerle sabit görüldüğünü ifade ederek, her iki sanığın, Türk Ceza Kanunu'nun ''suç ortaklığı'' başlıklı 64/1. ve ''zorla kadın kaçırma ve alıkoyma'' hükmünü düzenleyen 429/1. maddeleri uyarınca 3 yıl ağır hapis cezasına mahkum edildiklerini kaydetti. Sanıkların, cezalarını 1'er yıla indiren Mahkeme Heyeti, her iki sanığın sabıkasız oluşları ve geçmişteki hallerini dikkate alarak ağır hapis cezalarını erteledi.

  İddianamede, Çelik ile arkadaşı Nebi Doğan'ın 11 Kasım 1999 günü eğlenmek için Büklüm Sokak'taki bir gazinoya gittikleri belirtiliyordu. Gazinoda Svetlona Gromova Aleksandır adlı dansçı kızı rızası dışında, Çelik'e ait 06 RTL 26 plakalı otomobil ile zorla kaçırdıkları ve Aleksandır'ı Çelik'in bürosuna getirdikleri ifade edilen iddianamede, Çelik'in dansçı kızı öptüğü ve elbiselerini zorla çıkarmaya çalışarak ırzına geçmek istediği öne sürülüyordu. Bu sırada sanığın cep telefonunun çalması üzerine, müştekinin bu fırsattan yararlanarak bürodan kaçtığı, durumu da güvenlik güçlerine bildirdiği anlatılıyordu.

  Oral Çelik hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ''zorla kadın kaçırma'' hükmünü içeren 429/1, ''tam teşebbüs'' fiilini düzenleyen 62, ''zorla ırza tecavüz'' başlığını taşıyan 416/1 maddeleri uyarınca 1 yıl 6 aydan 12 yıla kadar ağır hapis istenirken, arkadaşı Nebi Doğaniçin de 5 yıla kadar hapis talep ediliyordu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı