Oral: Bize güvenin karamsar olmayın

Hürriyet Haber
22 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 22 Temmuz 1999 - 00:01

Maliye Bakanı Sümer Oral, ekonomi için alınacak önlemlerin ‘uygulanabilir’ nitelikte olmasının çok önemli olduğunu belirterek, ‘‘Bazı tedbirler için bize uyarılar geliyor. Önümüzdeki kısa süre içinde bu tedbirlerin alındığını göreceksiniz’’ dedi.

TOBB Müteahhitlik Sektör Kurulu toplantısına katılan Oral, burada yaptığı konuşmada ‘‘Türkiye, önünde beş yılı olan, Meclis çoğunluğuna sahip bir hükümet görüyor. Bu şans iyi kullanılmalıdır’’ dedi. Önünde beş yılı olan hükümetin sorunları çözeceğini söyleyen Oral, şöyle dedi: ‘‘Parasal önlemlerle enflasyonu bir yılda da düşürürsünüz. Ama kalıcı sonuç alamazsınız. Oysa enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesi lazım. Herkesin belli bir fedakarlığa katlanması lazım. (Yavaş yavaş bu iş düzeliyor) dedirtmek lazım. Vatandaşın bize güvenmesini istiyoruz. Karamsarlığa gerek yok ama makul bir süre gerekiyor.’’

Oral, TOBB'dan ayrılırken, gazetecilerin, özellikle vergi ile ilgili sorularını yanıtsız bıraktı. ‘‘Vergi Yasası'ndaki değişiklikle ilgili Başbakanlığa bir şey sundunuz mu?’’ sorusuna, ‘‘Hayır sunmadık. Ama her an sunacak durumdayız’’ demekle yetindi.

Türk Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Kadir Sever, taahhüt sektörünün dağılmanın eşiğinde olduğu uyarısı yaptı. TOBB Başkanı Fuat Miras ise mali krizin aşılabilmesi için, ‘Mali Milat’ın kaldırılması gerektiğini tekrarladı.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı