GeriFutbol Orada bir milli takım var uzakta
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Orada bir milli takım var uzakta

Orada bir milli takım var uzakta
refid:21582637 ilişkili resim dosyası

Ülkemizin spor gündemi çok yoğun... Alex Brezilya'da bazı kulüplerle transfer görüşmeleri yapıyor mu? Quaresma ücretinden 'Feda' deyip Beşiktaş'a geri dönecek mi? Trabzonspor'a 2010-11 sezonu şampiyonluk kupası verilecek mi? Galatasaray Şampiyonlar Ligi'nin üstesinden gelebilecek mi? Şu anda bu gibi birçok soru var cevaplanması gereken...

Ama dünya kupasına hazırlanan bir milli takımımız olduğundan haberiniz var mı? Hem de hedefleri dünya şampiyonluğu. Son iki dünya şampiyonluğunu ise kıl payı kaçırmışlar ve ülkemize 2 tane üçüncülük getirmişler.Ampute Futbol Milli Takımımızdan bahsediyorum. Kadrosunda 16 yaşından 35'li yaşlara kadar engelsiz sporcumuzu barındıran bu milli takımımız kendi branşında dünyanın sayılı takımları arasında yer alıyor.

Ve o takımın teknik direktörü Halil İbrahim Köprülü ve takımının en büyük eksikliği ise ilgisizlik...

DÜNYA KUPASI'NA ŞAMPİYONLUK İSTİYORLAR

7-14 Ekim günleri arasında Rusya’nın Kaliningrad kentinde 12 ülkenin katılımıyla düzenlenecek Dünya şampiyonası'na hazırlanan Ampute Futbol Milli Takımımız'da hazırlıklar tam gaz sürüyor.

2010’da Arjantin’de dünya üçüncüsü olan milli takımımızda bu kez şampiyonluğa ulaşmak isteyen milli takımımız, Teknik  Direktör Halil İbrahim Köprülü yönetiminde şampiyonaya Aksaray Kamp Eğitim Merkezi'nde iddialı bir şekilde hazırlanıyor. Şampiyonda Türkiye, B grubunda İngiltere, Liberya, Japonya, Ukrayna ve son dünya şampiyonu Özbekistan ile mücadele edecek. A grubunda ise Arjantin, El Salvador, Gana, İran, Polonya ve ev sahibi Rusya yer alıyor. 4 Ekim’de Rusya’ya gidecek olan milli takım kafilesi, 15 Ekim’de yurda dönecek.

DESTEK ÇAĞRISI

İşte o takımın teknik direktörü Halil İbrahim Köprülü hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamalarda dünya kupası için iddialı konuştu ve 'O kupayı istiyoruz' dedi..

- Dünya Kupası için hazırlıklarınız nasıl gidiyor?

4. ve son hazırlık kampımız kapsamında Aksaray'da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Her şey yolunda gidiyor ve takım olarak neşemiz yerinde. Futbolcularımızı kandisyon ve fiziki koşullar anlamında istediğimiz düzeye taşıdık. Artık neler yapabileceğimizi görebilmek adına DÜnya Kupası öncesi Gana Ampute Milli Takımını Aksaray'a davet ettik. 30 Eylül ve 2 Ekim'de onlarla 2 hazırlık maçı yapacağız. Ardından 4 Ekim'de Ankara'dan kupa için Rusya'ya uçacağız.

/images/100/0x0/55eaa41ff018fbb8f88d45e7
- Kupada şansımız nedir?

Grubumuzda son dünya şampiyonu Özbekistan ve bir futbol ekolü olan İngiltere bulunuyor... 5 takımın bulunduğu grupta ilk iki sırayı alacak takım yarı finale kalacak. Biz de ilk maçımızda son dünya şampiyonu Özbekistan'ı yenerek iyi bir başlangıç yapmak istiyoruz. Bu tip turnuvalarda ilk maçlar çok önemlidir. Geçtiğimiz dünya kupalarında aldığımız üçüncülüklerin ardından artık şampiyon olma zamanı geldi.

- Kadronuzdaki profilden biraz bahseder misiniz?

Oyuncularımız arasında 4 gazi sporcumuz var. Takımımızın en önemli ve tecrübeli isimleri onlar. Katıldığımız son 4 uluslararası kupada da yer aldılar. Maç tecrübeleri çok yüksek ve takıma deneyimlerini aktarıyorlar. Son olarak bu sezon kadroya çağırılan 16 ve 18 yaşlarında olan çok yetenekli gençlerimiz var. Şu anda yaş ortalamamız 25 civarında..

- Ülkemizde ampute futboluna olan ilgi sizce ne aşamada?

Ampute futbolunun ülkemizdeki en büyük avantajı bir ligimizin olması. 2004-2008 yılları arasında girdiğimiz yapılanma neticesinde 2008 yılında lig kurarak çok büyük bir atılım gerçekleştirdik. Bu çalışmalar meyvesini verdi ve Milli takımımız 2 tane dünya üçümcülüğü, 2008'de de Rusya ile olynadığımızve kaybettiğimiz bir Avrupa Şampiyonası finalivar. Biz bu denli önemli başarılar yakalarken yazılı ve sözlü medyada bu durumun yeterince irdelendiğini düşünmüyorum. Yeterince ilgi gösterilmiyor.

Artık engelli vatandaşlarımıza olan bakış açımızı daha da geliştirmemiz gerekiyor. 'Engelliler sokağa iniyor, hayata karşıyor" dana öte düşünmemiz lazım. Artık engelli vatandaşlarımızı sporcu kimliği kazanıyor, bu kimlikle uluslararası başarıla imza atıyorlar. Bunu görmemiz ve kabul etmemiz lazım. Daha sonra da bu gerçeklere göre herkes ne gerekiyorsa yapmalı. Yöneticiler, medya mensupları sporseverler olarak...


Yorumları Göster
Yorumları Gizle