« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Or-nö-ram

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Turgay ŞEREN

Başlığım belki sizi şaşırtacak. Önce bu başlığın neyi ifade ettiğini anlatayım. Ortopedi- Nöroloji- Rehabilitasyon. Bu üç kelimenin insan yaşamında ve sağlığında büyük önemi var. Tabii bunu başına gelenler daha iyi anlıyor. Yaşarken sıhhatimiz ve vücudumuz her türlü doğal şartları devam ettirirken hiçbir zaman onun kıymetini bilmeyiz. Ancak başımız sıkışınca, herhangi bir tarafımız ağrıyınca yahutta felaket denilecek bir hayat mücadelesi ile karşılaşınca o zaman aklımız başımıza gelir ve o zaman sıhhatimizin kıymetini biliriz. Ve hemen Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ı hatırlarız. Ne demiş Kanuni; ‘‘Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.’’

Kısa bir süre önce belkemiğinden ciddi bir ameliyat geçirdim. Sağolsun doktorum Prof.Dr.Ali Çetin Sarıoğlu beni tekrar ayağa kaldırdı. Hastaneden çıktığım günden beri iki ay kadar süren zamanda Or-nö-ram'da tedavi oluyorum. Or-nö-ram'ın sahibi Dr.Sururi Özkılıç benim Galatasaray Lisesi'nden küçüğüm. Dr.Hayım Baydur Or-nö-ram'ın kurucularından. Fizikoterapistler Muzaffer Kurt ve Tarık Çetin hergün benim tekrardan sıhhatimi kazanmam için vargücü ile çalışan iki fizikoterapist.

Ne demiş büyüklerimiz, beterin beteri var. Zaman zaman sıkılıyorum. Keşke böyle şeyler, bu rahatsızlıklar başıma gelmese diyordum. Sonra bir de Or-nö-ram'ın diğer odalarına bakıyorum ve halime şükrediyorum. Vücudu tamamen felç olmuş hastalar, yürüyemeyen gencecik çocuklar burada tedavi olmaya çalışıyorlar. En azından sıhhatlerini kazanamasalar da onları hayata bağlayacak aletleri kullanmasını öğreniyorlar.

Sizlere tavsiyem, elinizdeki sıhhatin kıymetini bilin ve zaman zaman da Or-nö-ram gibi rehabilitasyon merkezlerini ziyaret edin. O zaman hayatınızın, yaşamınızın ve vücud sağlığınızın kıymetini çok daha iyi bileceksiniz.


CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz