Öpüşenler

Hürriyet Haber
17 Mart 2013 - 12:30Son Güncelleme : 17 Mart 2013 - 12:30

Şişli Black Out Talimhane Sahnesi
18.03.2013
20:30

Kahraman: Ufuk Şenel
Saklı Kahraman: Orçun Okurgan
Konsept: Ufuk Şenel
Metin: Selda Öndül
Reji-Koreografi: Handan Ergiydiren Doğan- Ufuk Şenel
Işık Tasarımı: Ulaş Yatkın
Proje Asistanı: Günay Ertekin
Fotoğraflar: Barısbiy Cebeci

“Öpüşenler” aşkı ararken, varoluşu sorgulayan bir yolculuğu anlatıyor.

Boynuzlar, kanatlar ve sözcükler arasında dolanarak, gerçek ile hayal arasında sıkışan ve kendi hakikatini arayarak çabalayan benliğin, tek taraflı aşk hikayesini konu ediyor.Tek bir kişininmiş gibi yazılan ama tek kişi tarafından yaratılan kalabalık bir hikaye.

Kahraman, hemcinslerin bir birine duyduğu dokunulmaz hisleri, çoğu zaman içinden çıkılmaz bir iktidar savaşı olarak görse de bir süre sonra bunu kanıksıyor. Böylelikle naif bir dille, hem hikayeden, hem performe edilenden kaçabilmeye uğraşıyor. Ne ki, kendinden uzaklaşması mümkün değil… kendi kendisine dolanarak tökezliyor, düşüyor, çarpıyor, yaralanıyor… Gene de yol bitmiyor, yolcu bir türlü konaklayamıyor…

Böylesi bencil bir hikayenin, acılı, ayrık, ümitsiz, arzulu hali, seyredene sunulurken, kahraman; olup biten her şeyi hırçın ve kıskanç bir çocuk gibi geri alma/isteme cesareti gösteriyor.

22/11 hakkında
Handan Ergiydiren Doğan liderliğinde 2007'den beri metin etkileşimli performans projeleri üreten 22/11, günümüzün anlatısını arama heyecanıyla seyircisini, metin, mekan, devinim, ses, ve nesnelerin birbiriyle çarpıştığı yeni bir "perili ev"e davet ediyor. Bir hatırlayışın hayaletleri, hatırlayanın hayaletleriyle, gösterimcinin varlığında, bedeninde ve bilincinde birbirinin üstüne kapaklanıyor...

Sevim Burak metinleri üzerine "Bana Islak Mayonuzu Gösterin" 2007, Damage (Çağlar Yiğitoğulları) ile ortak yapım olan "Diss" (2008) ve "Luvstory" (2009), Nick Cave'in "Ve Eşek Meleği Gördü" romanı üzerine yarattığı "Keşke Bir Masada Oturabilseydik" (2010), Harold Pinter'ın "Eski Günler"(2011) oyununun ardından "Öpüşenler" adlı yeni projesiyle 22/11 yeniden seyircisiyle buluşuyor.


Ne kadar:

Tam 34.50 TL
Öğrenci 24.50 TL

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı