Gündem Haberleri

  Optik illüzyonlar nasıl işe yarıyor?

  Hürriyet Haber
  28.04.2016 - 15:09 | Son Güncelleme:

  Optik illüzyonlar nasıl işe yarıyor? Beyne iletilen görsel verilerin değişime uğratılmasıyla optik illüzyon işe yarar mı? İşte cevabı..

  Optik illüzyonların nasıl çalıştığı bilinmeden önce de bu tür aldatmacalar kullanılmaktaydı. Günümüzdeyse artık beyin ve görme mekanizması arasındaki bağlantıyı ayrıntılarıyla bildiğimiz için bu durum bir sır olmaktan çıktı.

  İllüzyonların tamamı, beynimizi aldatıp gördüğümüz şeyi çarpıtmamıza yönelik oluyor. Optik illüzyonlar da gözümüzün neyi gördüğü ve beynimizin ne algıladığı arasındaki bağlantıyı kontrol altında tutuyor. Görsel mekanizma, beyne sinyal yollayıp neyi gördüğünü iletirken imajlar üzerinde oynama yapıyor. Genelde bu ileti, görülen şeyin dikkate değer olup olmadığı konusunda ek bir bilgi de içeriyor.  

  Bu tür illüzyonların en basiti, hareketsiz olduğu halde dönüyormuş gibi gördüğümüz şekillerden oluşuyor. Bu durum iki farklı nedenden dolayı ortaya çıkıyor. Birincisi şu: Resme bakarken gözümüzün istemsizce farklı noktalar arasında odak değiştirmesi, odak noktamızın çevresindeki alanı hareketliymiş gibi görmemize yol açıyor. Bir diğer sebep de görsel korteksin hareket detektörleri.

  İmaj üzerinde göz gezdirdiğimizde hareket detektörlerini aldatıyor, nöronlarda dinamik değişimlerin olmasına yol açıyoruz. Bunun sonucunda aslında orada olmayan bir hareket ortaya çıkıyor. 

   popsci.com.tr Tarafından Hazırlanmıştır.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı