Opsiyonda yeni umut

BERLİN
08.01.2015 - 00:50 | Son Güncelleme:

Yeşillerli Volker Beck, Almanya’da doğan gençlere belirli şartlarda çifte vatandaşlık hakkı veren yeni yasada göçmen gençlerin lehine teknik bir hata yapıldığını açıkladı. Beck, bu durumda halen opsiyon modeli içindeki bazı gençlerin Alman vatandaşlığını koruyacağını söyledi.

ALMANYA’da belirli şartları yerine getiren göçmen kökenli gençlere opsiyon mecburiyetini kaldıran vatandaşlık Opsiyonda yeni umutyasası 20 Aralık 2014’te yürürlüğe girdi. Yeni yasaya göre Almanya’da doğan, sekiz yıldır bu ülkede yaşayan veya altı yıl Almanya’da okula giden veya bir meslek okulundan diploma alan gençler, çifte vatandaş olarak kalacak. 23 yaşına geldiğinde iki vatandaşlıktan birinde karar vermek zorunda olmayacak. Ancak eski yasa döneminde karar vermeleri için bildirim gelen ama şimdiye kadar karar vermeyen gençlerin durumu tartışma konusu.

YEŞİLLER SORDU

Eski yasaya göre vatandaşlık daireleri opsiyon modelindeki gençlere 18 yaşını doldurunca, iki vatandaşlıktan birine karar vermeleri için bildirim gönderiyordu. Bu bildirimi almış, ama henüz kararını vermemiş olan 21 yaşın üzerindeki gençlerin durumu ne olacak?
Yeşiller Grubundan Volker Beck, bu soruyu Federal İçişleri Bakanlığı’na sordu. Federal İçişleri Bakanlığı, halen opsiyon modeli içinde bulunan gençlere yeni yasaya göre yeniden bildirim gönderilmesi gerektiğini kabul etti. Ancak yeni yasaya göre bildirimin 21 yaşın bitiminde yapılması gerekiyor. Volker Beck, bu durumda 21 yaşın üzerinde olan opsiyon modelindeki gençlerin çifte vatandaşlık hakkının saklı kalacağını, iki vatandaşlıktan birine karar verme mecburiyetinde olmadığını açıkladı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı