Gündem Haberleri

  Opportunity Mars’ta içilebilir su izi buldu

  BBC Türkçe
  10.06.2013 - 13:57 | Son Güncelleme:

  Mars'taki emektar keşif aracı Opportunity, gezegende bir zamanlar içilebilecek kalitede su olduğuna ilişkin deliller buldu.

  Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA'nın Opportunity adlı robotunun, Mars'ta bugüne kadarki en önemli keşiflerinden birini yaptığı bildirildi.

  NASA uzmanları, dokuz yaşındaki robotun topladığı bir taşın, kil mineraller taşıdığını açıkladı.

  Bu minerallerin varlığı Esperance olarak adlandırılan taşın su ile uzun süre temas halinde bulunmuş olabileceğine işaret ediyor.

  Uzmanlar, Opportunity'nin kil içeren başka taşlar daha bulduğunu ancak bu son örneğin, bu konuda en net bilgi veren örnek olduğunu söylüyor.

  Robotun bulgularını araştıran en yetkili isim olan Steve Squyres, "2004 yılından beridir Mars'ta su varlığına dair delil topluyoruz. Şimdiye kadar ki örneklerde bulunan su, son derece düşük pH seviyesine sahipti. Bu nedenle de asit olarak kategorize ediliyordu." dedi.

  Squyres'a göre bugüne kadar ki bulguların çoğunda suyun varlığına işaret eden şeyin aslında sülfürik asit olduğunu da belirtti.

  Ancak, kil mineralleri nötr pH seviyelerine yakın düzeylerde oluşuyor, Squyres'a göre.

  "Bu da içebileceğiniz bir su" diyen NASA uzmanı "Bu suyun kimyası, yaşamın oluşumuna izin verebilecek bir kimya" şeklinde konuştu.

  Alüminyum açısından zengin olan killerin mineralojik düzenleri Opportunity'nin tarama teknolojisi ile tespit edilemiyor ancak taşlardaki atomik elementlerin tespiti yapılabiliyor.

  Tespit edilen kil oluşumu, Mars'ın milyarlarca yıl önce daha sıcak ve nemli bir yer olduğuna dair bir işaret olarak görülüyor.

  Bu bilgiler, NASA'nın yeni robotu Curiosity'nin bulgularıyla da örtüşüyor.

  Opportunity adlı robot önceden belirlenen kullanım süresini aştığı halde kullanılmaya devam ediliyor.

  Robot, 2004 yılında Mars'a indiğinde robotun, en azından 90 Mars günü boyunca görev yapabilmesi umuluyordu.

  Ancak Opportunity, 3,300 Mars gününün ardından çalışmalarına devam ediyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı