Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Oportünizm...

Oktay EKŞİ

Altan Öymen, TB-MM'nin dün yapılan ‘olağanüstü’ toplantısının hem içeriğini hem de olayları bu noktaya getiren tüm çaba ve tertipleri tek kelimeyle tanımladı:

Oportünizm!

Yani fırsatçılık. Ama ahlak ve kural tanımayan bir fırsatçılık.

Bizim parlamenter hayatımızı ve hatta genel olarak siyasal mücadele anlayışımızı dahi açıklayan bir kelime:

Fırsatçılık ama siyasi çakallık anlamına gelen bir fırsatçılık.

Daha önce verdiğiniz sözler önemli değil. Manevi değerler... İnsani değerler... Bunların da hiç kıymeti yok.

O günkü çıkarınız neyi gerektiriyorsa onu yapacaksınız. Amacınıza ulaşmak için babanızı ipe çekmeniz gerekiyorsa, tereddüt etmeyeceksiniz.

Düne kadar size güvenmiş, sizi dost bilmiş insanı (veya kitleleri), işinize geldiği dakikada gözünüzü kırpmadan arkadan hançerleyeceksiniz.

Böyle bir olay dün TBMM'de yaşandı.

Birçoğu, milletvekili seçimlerinde aday gösterilemediği için kendi liderlerine kızgın milletvekilinden oluşan 116 üyenin, ‘‘Seçimleri erteletip tekrar milletvekili seçilme şansını yakalama’’ hırsıyla verdikleri ‘‘TBMM‘yi olağanüstü toplantıya çağırma’’ önergesi yasal koşullara sahip bulunduğu için TBMM açıldı.

Ve sözde ‘‘Terörle ilgili son durumlar üzerinde genel görüşme açılması’’ için verilen önerge, gerçek çehrelerin ortaya çıkmasını sağladı.

Daha doğrusu fırsatçılar hemen olaya el koyup TBMM’nin gündemine oturmak için harekete geçtiler.

TBMM'de dün uzun saatler boyu süren usul tartışmalarının özü bu idi.

Fazilet Partisi'nin Necmettin Erbakan'a bağlı yöneticileri, hazır açılmış bulunan Meclis'i kendi amaçları doğrultusunda yönlendirecekler...

Nitekim önce ‘‘suret-i haktan’’ görünüp ‘‘Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nden askeri yargıçların çıkarılması’’ ve hatta bu mahkemelerin kaldırılması gibi, ‘‘demokratikleşme’’ ve ‘‘hukuk devleti’’ ile ilgili önerileri desteklemek için çaba sarf ediyorlarmış gibi davrandılar. Ama gerçek amaçlarını, yani aslında Necmettin Erbakan'ın TBMM'ye tekrar girmesini sağlayacak tertipler ardında olduklarını saklayamadılar.

TBMM'de dün ‘‘Genel görüşme önergesinin içtüzükteki süre kayıtlarına bağlı olmaksızın görüşülmesi’’ni, onun ardından da Erbakan'cıların istediği konuların ele alınmasını öngören öngergenin kabulü, kuşkusuz fırsatçıların moralini bir ölçüde yükseltti.

Bunun ardından hükümete karşı ‘‘dayatma’’ yoluna girmeleri, istedikleri konular ele alınmazsa hükümeti düşürmekle tehdit etmeleri beklenmelidir.

O yolla sonuç almaları ihtimali ne ölçüde vardır, göreceğiz. Ama biz, ‘‘madem ki ben aday gösterilmedim, o zaman batsın bu dünya’’ diyecek kadar sorumsuz davranan milletvekillerinin bile Necmettin Erbakan'dan kaynaklanan bu tertibe alet olmayacak kadar sorumlu davranacaklarını umuyoruz.X

YAZARIN DİĞER YAZILARI