Gündem Haberleri

  Operasyonda son 2 adım

  Hürriyet Haber
  14.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rektörler Komitesi'nin 13 Mart toplantısında aldığı üç aşamalı ‘Türban Operasyonu’nda ilk adımı yeni öğrenci kayıtlarıyla tamamlayan üniversiteler, Başbakan Mesut Yılmaz'ın, ‘esneklik’ talebine karşın, son 2 adım için tavizsiz harekete geçtiler.

  Operasyonda ikinci adım, eski öğrencilerin kayıt yenilemesini de kapsayacak biçimde öğretim yılının başlamasıyla atılacak. Kayıt yenileme sırasında öğrenci kimliği ve öğrenci pasosu için de ‘başı ve boynu açık son 6 ayda çekilmiş fotoğraf verme’ koşulu geçerli olacak. Aksi tutum içine giren öğrencilerin kayıtları yenilenmeyecek.

  Öğretim yılının başlamasıyla birlikte ise öğrenci kimliğindeki görüntüye aykırı kılık-kıyafet ve görüntü içinde olan hiçbir öğrenci, ‘yalnız ders ve sınavlar’ değil, ‘okul binası içine’ dahi sokulmayacak.

  Operasyonun üçüncü aşamasında, Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği'nin uygulaması devreye sokulacak. Buna göre, Başbakanlık Sivil Çalışma Grubu'ndan da destek alan YÖK'ün, yeni öğretim yılı uygulamasına ilişkin olarak Rektörlere, ‘ödünsüz uygulama’ talimatı verdiği öğrenildi. YÖK, Yönetmelik değiştirip soruşturma açma yetkisiyle donattığı Rektörlere, ‘Disiplin cezası uygulanacak. Sorun çıkaran, türbanı simge olarak kullanmayı sürdüren, türban eylemine katılan öğrenci ihraç edilecek’ dedi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı